budowa gitary

Podstawowe części gitary

W każdej gitarze możemy wyszczególnić jej podstawowe elementy. Akurat poniższy przypadek dotyczy gitary klasycznej, ale w gitarze akustycznej, czy elektrycznej będą jedynie nieznaczne różnice. Budowa gitary.

Do podstawowych części gitary zaliczają się:

  • struny,
  • gryf,
  • progi,
  • główka,
  • klucze lub stroiki – służą do strojenia gitary,
  • siodełko,
  • mostek,
  • podstrunnik,
  • pudło rezonansowe – dzięki niemu gitara klasyczna lub akustyczna jest głośniejsza,
  • otwór rezonansowy.
budowa gitary części

Budowa gitary

Struny

Drgająć wydają dźwięk. Najczęściej jest ich sześć, ale może być 12, 7 lub 8. Trzy grubsze to struny basowe, natomiast trzy cieńsze to struny wiolinowe.

Gryf

Na gryfie mamy progi oraz kropki, które ułatwiają znaleźć konkretny próg. Zazwyczaj mamy kropkę na III, V, VII, XII progu. Może być również więcej pomocniczych kropek.

Progi

Sztabki z metalu nabite na gryf. Progi liczymy od strony główki. Najczęściej jest ich ok 19-24 w zależności od rodzaju gitary oraz koncepcji konstruktora :) Zdarzają się gitary bezprogowe, najczęściej w gitarach basowych, nazywamy je wtedy fretlees – dosłownie „bez progów”.

Główka

Na główce znajdują się klucze gitary. Istnieją różne kształty i wielkości główek w gitarze. Występują także gitary bez główki, wtedy stroiki znajdują się przy mostku.

Klucze – stroiki

Służą do zmiany naciągu strun, a tym samym do nastrojenia do właściwych dźwięków. Przekręcając je zmieniamy wysokość dźwięku struny. Warto znać nazwy strun, żeby wiedzieć jaki dźwięk ma wydawać struna. Może nas to uchronić przed zerwaniem struny przez zbyt mocne naciągnięcie.

Siodełko

Tak zwany próg zerowy, na którym są oparte puste struny.

Mostek

Tutaj zaczepiamy struny, które potem nakręcamy na klucze. Występuje wiele rodzajów mostków np. klasyczny, mostek tremolo, mostek Floyd-rose, mostek stały itp.

Podstrunnik

Występuje w gitarze klasycznej i akustycznej. Opierają się na nich struny.

W gitarze elektrycznej zamiast podstrunnika mamy tzw. wózki, gdzie możemy regulować m.in. odległość struny od gryfu.

Pudło rezonansowe

Dzięki niemu dźwięk wydawany przez struny jest głośniejszy. Standardowo występuje w gitarach klasycznych i akustycznych. W gitarach elektrycznych zazwyczaj jest pełna deska.

Otwór rezonansowy

Występuje w gitarach z pudłem rezonansowym. Przez niego wydobywa się wzmocniony dźwięk. Na około otworu rezonansowego często jest dekoracyjna rozeta.

Summary
Budowa gitary - części gitary
Article Name
Budowa gitary - części gitary
Description
Budowa gitary - z jakich części zbudowana jest gitara.
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław - Damian Ciosek
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *