“Artykuł zewnętrzny”
Co to jest przester? Dzisiaj większość gitarzystów grających na gitarach elektrycznych nie wyobraża sobie grania bez jakiegoś dodatkowego efektu czy przesteru. Wszystko to ma oczywiście służyć uzyskaniu optymalnego brzmienia, które przede wszystkim ma być odpowiednio dopasowane do granego stylu oraz klimatu. Jednocześnie ma pozwoli gitarzyście uzyskać niecodzienne oryginalne brzmienie. I takie podstawowe zadanie ma spełniać przester gitarowy, dzięki któremu możemy w odpowiednim zakresie modulować i kreować własne brzmienie. Tak więc najprościej ujmując przester jest takim łącznikiem, który przetwarza sygnał z gitary i przekazuje go dalej na wzmacniacz.
Kiedy warto używać przesteru, a kiedy nie?
Przed wszystkim musimy mieć świadomość, że przester nie we wszystkich gatunkach i stylach muzycznych ma zastosowanie. Oczywiście całkowicie bezzasadne wydaje się podpinanie tego urządzenia grając np.: klasykę w takiej tradycyjnej formie. Tu gitara czy to klasyczna czy elektro-klasyczna powinna brzmieć jak najbardziej naturalnie. Również przy składach muzycznych ukierunkowanych na brzmienie typowo akustyczne np.: przy jakiś odmianach rocka akustycznego przester raczej nie będzie nam potrzebny. Jednak w zdecydowanej większości współczesnych gatunków muzycznych takie urządzenie jakim jest przester, czy efekt gitarowy jest jak najbardziej wskazane. Począwszy od delikatnych klimatów popowo – soulowych a kończąc na ciężkich hard rockowych klimatach.
Jaki przester do jakiej muzyki?
Ze względu na bardzo duże zróżnicowanie brzmieniowe poszczególnych gatunków muzycznych na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przesterów, które dedykowane są pod określoną grupę odbiorców. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma uniwersalnych przesterów, które będą świetnie się sprawdzały zarówno w lżejszych gatunkach muzycznych jak i tych cięższych i ostrzejszych. Oczywiście mowa tu o takich pojedynczych przesterach, a nie jakiś rozbudowanych multiefektach.
Przestery gitarowe możemy sobie podzielić na takie cztery podstawowe grupy. Do takich które najmniej ingerują w brzmienie i najmniej je przesterewują należy tzw. boostery. Służą one najczęściej do zwiększenia mocy i delikatniej tylko korekty brzmienia, raczej w kontekście jego odcienia.
Natomiast do najbardziej popularnych takich typowo gitarowych przesterów należą overdrive. W przesterze tym najczęściej zachowane jest pierwotne brzmienie gitary natomiast główne działanie overdrive nastawione jest na odpowiednie nasycenie brzmienia. Jest on idealny w lżejszych gatunkach muzycznych takich jak blues czy pop, gdzie gitarzyście zależy na zachowaniu typowo gitarowego brzmienia delikatnie je tylko wyostrzając lub spłaszczając w określonym kierunku.
Zupełnym przeciwieństwem tej subtelności i delikatności będzie natomiast przester distortion, który już sam w sobie ma bardzo dużo przesterowania. Tu w momencie nawet delikatnego poruszenia pokrętłem brzmienie naszej gitary może diametralnie zostać zmienione. Ten rodzaj przesteru zdecydowanie największe swoje zastosowanie zajedzie w mocnych, agresywnych gatunkach muzycznych takich jak: hard rock, metal itp.
Kolejnym popularnym przesterem jest fuzz, który charakteryzuje się mocno skompresowanym brzmieniem i jednocześnie jest mało podatny na interpretację dynamiczną grającego. Tak więc czy będziemy grać delikatnie czy mocno, to przy załączeniu tego przesteru zazwyczaj jest to bez znaczenia.
Jest to oczywiście taki klasyczny podstawowy podział najpopularniejszych rodzajów przesterów, ale producenci w celu zaspokojenia największej grupy odbiorców coraz częściej łączą poszczególne funkcje przesterów ze sobą. I tak możemy spotkać przester, który będzie takim overdivem w połączeniu z fuzzem. Tych konfiguracji i możliwości jest naprawdę bardzo dużo i praktycznie teraz każdy gitarzysta jest wstanie dopasować sobie taki przester, który najbardziej będzie odpowiadał jego oczekiwaniom.
Podsumowanie
Do takiej najpopularniejszej formy przesteru – efektu jaka jest w powszechnym użyciu należą kostki. Są w kształcie prostokąta i mają zazwyczaj na panelu dwa, trzy lub cztery pokrętła oraz przycisk nożny do załączania lub wyłączania przesteru. Rozpiętość cenowa w tych urządzeniach jest spora i zależy przede wszystkim od marki, modelu i funkcyjności. Koszt tych pojedynczych zaczyna się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych. Przy bardziej rozbudowanych modelach łączących w sobie kilka takich przesterów – efektów, koszt może sięgnąć kilku tysięcy złotych. Na pewno każdy gitarzysta będzie wstanie w ramach swoich możliwości finansowych dopasować sobie odpowiedni taki przester. Przeznaczając średnio 200-300 zł możemy już kupić bardzo fajnie brzmiący efekt.