“Artykuł zewnętrzny”
Czym jest scenotechnika? Może ktoś z was kiedyś zadał sobie takie pytanie. Jeżeli tak to mam nadzieję, że pełną odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Scenotechnika zajmuje się wszystkimi zagadnieniami związanymi z oprawą występów artystycznych. Za niezawodną realizację odpowiada obsługa techniczna sceny.
Obsługa techniczna sceny
Jest to ekipa ludzi, którzy robią wszystko, aby realizacja występu była zgodna z wizją artystyczną scenarzysty. Do ich obowiązków należy zbudowanie sceny i wyposażenie jej we wszystkie potrzebne elementy. Jednocześnie scena musi być bezpieczna dla występujących artystów, jak i ludzi, którzy przebywają w jej bezpośredniej bliskości. Co więcej, muszą ustawić elementy oświetlenia w taki sposób, by zrealizować wszystkie efekty zaplanowane w czasie imprezy. Trochę trudności może przysporzyć wyposażenie w urządzenia do realizacji dźwięku, gdyż musi być dostosowane do warunków terenowych i do wielkości przedsięwzięcia. Każdy element techniczny sceny jest tak samo ważny. Żeby zrealizować odpowiednio oprawę sceny, wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Jeżeli jeden z nich zacznie szwankować, to katastrofa jest nieunikniona.
Jak zbudowana jest scena?
Ten element ma przede wszystkim podest do występów. Obecnie najczęściej wybierana jest konstrukcja z metali lekkich. Tak, aby można było scenę ustawić nawet na niezbyt utwardzonym gruncie, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo. Każda scena wyposażona jest w urządzenia do zawieszenia elementów oświetlenia i nagłośnienia poza tym często stosowane są ekrany do wyświetlania dodatkowych treści w czasie występu lub zbliżeń artystów dla widzów z dalszej części widowni. Scena może być wyposażona w dodatkowe elementy takie jak generator dymu lub windy i zapadnie. Takie wyposażenie charakterystyczne jest dla występów teatralnych, choć czasami zdarza się użycie ich na koncertach o większym rozmachu. Reasumując scena to miejsce, gdzie łączą się wszystkie elementy techniki scenicznej. Ich odpowiednie wykorzystanie zaowocuje sukcesem.
Operator dźwięku czy światła, kto ważniejszy?
Każda impreza masowa, w której scena jest centrum zainteresowania, posiada ekipę do obsługi technicznej. Trudno wyobrazić sobie sytuację gdzie nikt nie czuwa nad prawidłowym nagłośnieniem lub zgodną z planem realizacją efektów świetlnych. Operator dźwięku i operator światła przebywają w oddaleniu naprzeciw sceny. Tak, aby w czasie rzeczywistym reagować na powstające problemy oraz kierować przebiegiem realizacji oprawy występu. Oświetleniowiec za pomocą protokołów DMC może sterować wszystkimi urządzeniami takimi jak reflektory typu PAR, stroboskopy, naświetlacze, lasery, projektory PC i profilowe, blindery i wiele innych. Efekty generowane przez te urządzenia pozwalają zbudować odpowiednią dramaturgię przedstawienia. Dźwiękowiec ze swojej strony steruje emisją dźwięku wydobywającą się z głośników. Co więcej, jeżeli występ wymaga użycia mikrofonów, dba o to, aby nie generowały niepożądanych dźwięków.
Odpowiadając na pytanie z nagłówka, nikt z nich nie jest ważniejszy. Po prostu się uzupełniają, pracując na wspólny sukces. By mieć pewność, że solidnie zorganizujemy wydarzenie kulturalne, warto zainwestować wstępnie w szkolenia dotyczące scenotechniki.