Gitara akustyczna do 1000 zł

Na ścianach dobrze zaopatrzonych sklepów muzycznych można zobaczyć długie rzędy akustycznych gitar. Jak w tym gąszczu się odnaleźć i nie wydać przy tym majątku? Niniejszy tekst może Ci pomóc, jeśli właśnie szukasz ekwipunku dla siebie.

Kupno gitary akustycznej

Każde zakupy sprzętu powinny rozpocząć się od oceny jego jakości wykonania oraz stanu technicznego (czynności te należy wykonać „na żywo”). Wśród częstych grzechów najtańszych rozwiązań można wymienić: wykonanie poszczególnych elementów ze sklejki, malowanie podstrunnicy farbą, aby imitowała palisander lub heban, nieprawidłowe nabicie progów, które – jeśli wystają poza gryf – potrafią pokaleczyć palce. W przypadku „pełnoprawnych” produktów należy zwrócić uwagę na wyregulowanie instrumentu. Dlaczego? Do gitar akustycznych montuje się struny metalowe o znacznej grubości (najczęściej będzie to rozmiar 12-54 lub wyższy). Złe ustawienie akcji strun przełoży się negatywnie na komfort gry. Istotne jest też sprawdzenie sprzętu pod kątem tzw. „wilków” czyli miejsc na gryfie, na których występują problemy z przytłumionym dźwiękiem. Z kolei na rynku wtórnym należy wystrzegać się „okazji”, po których widać zaniedbanie lub noszących ślady nieudolnych napraw.

Brzmienie gitar akustycznych stosunkowo trudno modyfikować. W przypadku instrumentów elektrycznych wystarczy zmienić wzmacniacz, efekt, albo przystawki. Dlatego kluczowe znaczenie posiada drewno, jakie wykorzystano w procesie produkcji. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że świerk daje jasny i chłodny dźwięk, mahoń jest jego przeciwieństwem, a cedr stanowi rozwiązanie pośrednie.

Lista gitar akustycznych do 1000zł

Oto subiektywna lista pięciu gitar akustycznych do 1000zł, które grają dobrze, a niewiele kosztują (ceny wg stanu na lato 2020).

1. Yamaha F-310

Yamaha F-310 to „królowa internetu”. Pojawia się w każdym porównaniu budżetowego asortymentu. Nie należy się temu dziwić. W cenie ok. 650 zł otrzymujemy dobrze wykonany sprzęt, o „wzorcowym” dla akustyków metalicznym brzmieniu. Jest ono dość jasne, ale nie drażniące. Właściwości muzyczne wynikają z zastosowania świerkowej płyty wierzchniej oraz użycia w konstrukcji innych, często egzotycznych, gatunków drewna (meranti, nato) stanowiących zamienniki uznanych surowców.

2. LAG T70D

LAG T70D jest nieco droższym rozwiązaniem (ok. 800 zł). Jego budowa nie budzi zastrzeżeń, a uzyskany dźwięk przypomina nagrania końca z lat 90. i początku wieku. Jest on czysty, zbalansowany, „grzeczny”. Gitara ma świerkowy top, a boki, tył oraz gryf wykonano z drewna khaya stanowiącego substytut mahoniu. LAG nie posiada konserwatywnego wzornictwa. Twórcy instrumentu śmiało poprowadzili linię mostka i główki. Zrezygnowali z markerów na podstrunnicy oraz z tradycyjnej rozety. Zamiast niej wokół otworu rezonansowego znalazły się minimalistyczne ozdobniki.

3. Takamine GD11M-NS

Takamine GD11M-NS to gitara wykonana niemal w całości z mahoniu. Jedynie w budowie podstrunnicy i mostka wykorzystano azjatyckie drewno laurel (w pozostałych omawianych konstrukcjach użyto palisandru). Materiał ten posiada interesującą wizualnie, wielobarwną strukturę. Jeśli chodzi o walory muzyczne: Takamine gra z wyraźnie zaznaczonym dołem. Dźwięk jest pełny i ciepły. Do tego należy dodać znaczny, jak na instrument akustyczny, sustein. Nowy GD11M kosztuje ok. 800 zł. 

4. Tanglewood TWR DCE

Tanglewood TWR DCE wyróżniają trzy cechy. Pierwszą jest obecność układu elektronicznego, umożliwiającego podpięcie gitary do wzmacniacza lub interface’u audio. Druga to wcięcie w pudle rezonansowym (cutaway) pozwalające na komfortową grę na najniższych progach. Trzecią stanowi płyta wierzchnia z cedru. Materiał ten zapewnia przyjemne, jasne brzmienie, jest ono jednak mocniejsze niż w konstrukcjach opartych na topach ze świerku. Aby nabyć TWR-a trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 800 zł. 

5. Vintage serii V300

Vintage serii V300 charakteryzują się mniejszym pudłem rezonansowym (tzw. tzw. little concert). Nie jest to częste rozwiązanie, ponieważ większość dostępnych na rynku instrumentów ma kształt typu dreadnought. Zmiany, jakie zastosowano, podyktowane były względami ergonomicznymi – mniejsze gabaryty gitary są wygodniejsze dla osób drobnej postury. V300-tki mogą mieć top z mahoniu (oznaczenie „MH”) lub świerku, ale niezależnie od wersji grają po prostu dobrze. Ich ceny zaczynają się od ok. 850 zł.

Summary
Gitara akustyczna do 1000 zł
Article Name
Gitara akustyczna do 1000 zł
Description
Subiektywna lista gitar akustyczny do 1000 zł. Gitara akustyczna do 1000zł.
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *