gitara basowa dla poczatkujacych

Zazwyczaj początkujący muzycy nie mają pewności, co do wyboru konkretnego instrumentu. Decydując się na zakup gitary basowej, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Dzięki podstawowej wiedzy, zdecydowanie łatwiej rozważać kupno dedykowanego na start modelu. Zatem – jakie parametry zweryfikować przed ostateczną decyzją? Który model gitary będzie najlepszym wyborem dla początkującego?

Gitara basowa dla początkującego

Rozpoczynając karierę muzyka czy po prostu chcąc spędzić nieco wolnego czasu przy instrumencie, dla wielu osób gitara basowa będzie najlepszą opcją. Na początkowym etapie nauka gry jest stosunkowo łatwa, a satysfakcja z kolejno odgrywanych utworów jest na zadowalającym poziomie. Bas pozwoli z pewnością na dobry start w świecie muzyki i będzie dobrym wyborem na początek muzycznej przygody.

Kupując gitarę basową warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

  • liczbę strun,
  • rodzaj elektroniki,
  • dostępność dodatkowych akcesoriów.

Poczynając od liczby strun, na początek warto przede wszystkim postawić na 4-strunowe warianty. Na rynku są jeszcze dostępne m.in. modele składające się z 5 czy 6 strun, natomiast te na początek nie są do końca trafionym pomysłem. Popularne tzw. czterostrunówki są strojone do dźwięków E, A, D, G, co na start jest w zupełności wystarczające. Jeśli chodzi o elektronikę to istnieją dwa rodzaje – aktywne i pasywne. Pierwsze z nich mają wbudowany przedwzmacniacz, dlatego ich sygnał wyjściowy jest silniejszy, niż w przypadku pasywnej elektroniki. Dla początkujących wybór będzie tu raczej determinowany przez budżet, stąd decyzja pomiędzy tymi dwoma wariantami jest w oparciu o przeznaczone fundusze. Ostatnim elementem na jaki warto zwrócić uwagę, wybierając instrument jest fakt dostępności dodatkowych akcesoriów. Kupując gitarę basową nierzadko można nabyć ją razem z dedykowanym wyposażeniem, takim jak kabel instrumentalny, stroik czy po prostu pokrowiec lub futerał.

Jaka gitara basowa na początek?

Rynek muzyczny ma szeroki asortyment, przez co wybór jest niemal nieograniczony. Można decydować w oparciu o cenę, renomę producenta czy po prostu wygodę instrumentu. Oto 5 propozycji basów, które z pewnością znajdują uznanie wśród początkujących muzyków.

CORT GB34 JJ 3TS

Jest to jeden z modeli, który na start będzie ciekawym wyborem. Aktywny układ elektroniczny pozwala na silniejsze brzmienia, bazując jednocześnie na tradycyjnej koncepcji basów jazzowych. Dodatkowo koncepcja klasycznego wzornictwa zaspokaja również oczekiwania wizualne. Południowokoreański producent zna się na rzeczy, co dokładnie widać w przypadku tego modelu. Ten z pewnością będzie mógł zachwycić niejednego gitarzystę, który chce rozpocząć swoją przygodę z muzyką z pomocą basu.

Ibanez GSRM20B WNF

Nieco tańszy model od poprzednika, świetny jako wariant dla początkujących. Gitara od japońskiego producenta nada się również jako drugi instrument. Elektronika jest pasywna, a jakość dźwięku zdecydowanie przewyższa oczekiwania niejednego muzyka. Czterostrunówka z mahoniowym korpusem pewnie leży w dłoni, a gra na niej to doprawy czysta przyjemność. Palisandrowa podstrunnica sprawia, że brzmienie gitary jest ciemniejsze niż w przypadku klonu.

Carter Guitars 350 NL

Solidny produkt o wytrzymałej konstrukcji. W tym modelu niemal od razu widać, że amerykański producent zadbał nawet o najmniejsze detale. Szczegółowe wykończenia, widoczne chociażby na gryfie, świadczą, że jest to jeden z instrumentów wykonany z należytą starannością. Na gitarze od Carter Guitars gra się przyjemnie, a dźwięk jest nieskazitelnie czysty.

Jay Turser JTB 40 TR

Producent decydując się na konstrukcję w rozmiarze 3/4 niemal od razu wskazał, że ten model będzie świetnym rozwiązaniem dla początkujących muzyków. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z modeli, który ze względu na rozmiar z powodzeniem może być wykorzystywany również przez najmłodszych. Na szczególną uwagę zasługuje solidny mostek zapobiegający rozstrajaniu się gitary i gwarantujący komfort gry. Jest to zdecydowanie jeden z produktów godny polecenia początkującym muzykom.

Washburn T12 MR

Kolejna czterostrunówka, która swoim klasycznym kształtem spodoba się wszystkim tradycjonalistom. Bardzo dobry model, który zwłaszcza na początek będzie doskonałym wyborem. Zastosowano w niej pasywną elektronikę. Zaletą jest również wygodny gryf, który komfortowo leży w dłoni.

Gitara basowa jest świetnym instrumentem na początek muzycznej przygody. Można spędzić z nią doskonale wolny czas, nauczyć się gry czy po prostu rozwijać swój zmysł artystyczny. Dobrze dobrany bas, który wygodnie leży w dłoniach będzie tylko zachęcał do podejmowania kolejnych prób.

Summary
Gitara basowa dla początkujących
Article Name
Gitara basowa dla początkujących
Description
Gitara basowa dla początkujących. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej gitary basowej.
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *