gitara elektryczna do 1000 zl

Gitara elektryczna do 1000 zł: co wybrać?

Rynek sprzętu muzycznego jest bogaty. Profesjonalne produkty potrafią słono kosztować. Dziś jednak skupimy się na tych gitarach elektrycznych, które nie są drogie, a ich stosunek jakości do ceny wypada korzystnie. Informacje te będą z pewnością przydatne dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką i nie planują przepłacać.

W cenie do ok. 1000 zł można znaleźć wiele interesujących gitar elektrycznych. Trzeba pamiętać, że za brzmienie odpowiada cały zestaw muzyczny: struny, efekty, wzmacniacze, kable etc. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na stan instrumentu – tak z rynku wtórnego, jak i ze sklepowej półki. Istotne jest też to, aby przetestować gitarę osobiście, sprawdzić, czy dobrze leży w dłoni i daje pożądany dźwięk. Wizyta w warsztacie lutniczym może okazać się konieczna (dotyczy to również droższego asortymentu). Z czasem warto będzie rozważyć wymianę poszczególnych podzespołów. W tanich modelach najsłabszym elementem są zazwyczaj klucze i przetworniki. 

Oto lista gitar jakimi warto zainteresować się na początek.

1. Yamaha Pacifica 112

Gitara elektryczna Yamaha Pacifica 112
Gitara elektryczna Yamaha Pacifica 112

To chyba najczęściej polecana na forach internetowych propozycja dla początkujących ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Jest to także dosyć popularny instrument, zatem znalezienie i wypróbowanie go w najbliższej okolicy nie powinno sprawiać problemu. Kształt gitary nawiązujący do stratocasterów oraz układ pickupów (humbucker przy mostku i dwa single) zapewniają wygodę oraz szeroką paletę brzmień. Pacifica zagra w wielu stylach, choć przy metalu może mieć problemy. Korpus Yamahy wykonany został olchy, co w tej klasie sprzętu zdarza się rzadko. 

2. Epiphone Les Paul Special II EB

Epiphone Les Paul Special II
Epiphone Les Paul Special II

Nie należy oczekiwać zbyt wiele od instrumentu za ok. 700 zł w sklepie. Ten jednak potrafi miło zaskoczyć. Korpus „Epka” jest lekki (wykonano go z topoli), a gryf cienki (piszący te słowa ma krótkie palce i takie rozwiązanie mu przypadło do gustu). Dwa humbuckery pozwalają na wykorzystanie gitary również w mocniejszym repertuarze. Jest to udana konstrukcja, choć trzeba zaznaczyć, że wielu gitarzystów z rozrzewnieniem wspomina stare, produkowane jeszcze w Korei Epiphony (za którymi – nawiasem mówiąc – warto rozejrzeć się na rynku wtórnym).

3. Vintage V100

Vintage-V100
Vintage-V100

Czy jest to Les Paul dla mas? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Z pewnością jakość wykonania V100 nie dorównuje Gibsonom (często należy wykonać szlifowania progów po zakupie), ale uzyskany dźwięk może być satysfakcjonujący. Duża w tym zasługa mahoniowego korpusu oraz odtwarzania rozwiązań stosowanych w Les Paulach. Gitara sprawdzi się dobrze w wielu stylach muzycznych, począwszy od jazzu i popu, aż po rock. Metal? Jest to możliwe, choć na rynku z pewnością dostępne są lepsze rozwiązania. 

4. Ibanez serii GRG

Linia ta obejmuje bazowe modele w ofercie japońskiego przedsiębiorstwa. Użytkownicy najczęściej zwracają uwagę na nienajlepsze klucze, pickupy oraz mostki tremolo. Gitara broni się natomiast użytymi materiałami oraz wykonaniem. Przeznaczona jest głównie do szybkiej gry solowej. Z powodzeniem można ją wykorzystać w muzyce metalowej, w tym do stosowania obniżonego stroju. Instrument posiada kształt typu superstrat, jest więc ergonomiczny, a jednocześnie wygląda zdecydowanie i agresywnie – tak jak fani ciężkich brzmień lubią.

Ibanez z serii GRG
Ibanez z serii GRG

5. Squier Telecaster

Czy „azjatycki fender” sprawdzi się? W cenie do ok. tysiąca złotych można zakupić nowy instrumenty serii  „Affinity” lub używany „Classic Vibe” (w sklepie trzeba będzie wydać na niego ponad 1500 zł). Wybór taniej linii budżetowego producenta będzie wiązał się z wieloma kompromisami. Jednak wyregulowany i doinwestowany instrument odwdzięczy się zadowalającym dźwigiem. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc „Classic Vibe” (choćby z drugiej ręki). Sprzęt ten jest produkowany w Chinach lub Indonezji, co może rodzić obawy – jednak na tle konkurencji i tak wypada dobrze. Poza tym „klasyki” nawiązują do rozwiązań stosowanych w latach 50., 60. i 70., co jeszcze bardziej podkreśla charakter telecastera – gitary może nie najwygodniejszej, z ograniczoną funkcjonalnością, ale za to z niepowtarzalnym brzmieniem, tzw. twangiem.

Squier Classic Vibe Telecaster
Squier Classic Vibe Telecaster

Summary
Gitara elektryczna do 1000 zł
Article Name
Gitara elektryczna do 1000 zł
Description
Gitara elektryczna do 1000 zł, jaką gitarę wybrać. Gitary elektryczne w cenie do 1000zł
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *