“Artykuł sponsorowany”
Gitary możemy podzielić na takie cztery podstawowe rodzaje: klasyczne, akustyczne, elektryczne i basowe. Każda z nich charakteryzuje się swoim określonym brzmieniem, które można przyporządkować do danego stylu czy gatunku muzycznego. Na każdej z nich używa się też trochę odmiennych technik gry, choć w zdecydowanej większości są to techniki jednakowe lub bardzo podobne. Dlatego też wybierając gitarę warto na samym początku odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: co chcemy na niej przede wszystkim grać. Jaki gatunek muzyczny i styl zamierzamy wykonywać.
My w tym artykule nie będziemy roztrząsać, na której gitarze najlepiej rozpocząć naukę gry, bo to temat na zupełnie inny artykuł. Tak pokrótce możemy tylko zaznaczyć, że dominują dwa podstawowe poglądy wśród gitarzystów w tej kwestii. Jedni uważają, że naukę powinno się rozpoczynać na takiej gitarze na jakiej chce się docelowo grać, a drudzy są zdania, że bez względu na to na jakiej gitarze w przyszłości chcemy grać naukę powinno rozpoczynać się na instrumencie tradycyjnym, najlepiej by była to gitara klasyczna ewentualnie akustyczna. Na pewno ze względów takich edukacyjno-technicznych, ten pogląd drugi jest rozsądniejszych, chociażby z tego względu, że gitara klasyczna, czy akustyczna zwyczajnie mniej błędów nam wybacza i zmusza nas do większej dokładności, niż ma to miejsce w przypadku np.: gitary elektrycznej.
Gitara klasyczna
Gitara klasyczna jak sama jej nazwa wskazuje idealna będzie do grania utworów klasycznych. Zarówno bardzo dobrze na niej zabrzmią utwory dawnych wielkich mistrzów jak np.: Bacha, czy Beethovena jak również tych współczesnych kompozytorów. Oczywiście gitara klasyczna nie służy tylko do grania klasyki czy muzyki poważnej. Bardzo dobrze się odnajduje w szeroko pojętej muzyce rozrywkowej między innymi w muzyce hiszpańskiej zwłaszcza we flamenco. Jest nawet specjalna odmiana gitary klasycznej dedykowana właśnie pod ten styl. Również bardzo często jest wykorzystywana w muzyce etnicznej m.in. w utworach cygańskich, czy żydowskich. Generalnie jest to bardzo uniwersalna gitara, na której możemy grać zarówno bardzo trudne techniczne solówki, jak również możemy akompaniować sobie akordami do prostych piosenek biesiadno-ogniskowych.
Gitara akustyczna
Gitara akustyczna, to idealny wybór dla wszystkich tych osób, którym bliższe są klimaty bluesowe, country, czy rocka akustycznego. Ma też zdecydowanie ostrzejsze i głośniejsze brzmienie niż omawiana powyżej gitara klasyczna. Jej pudło rezonansowe jest też większe w stosunku do gitary klasycznej za to mają węższy gryf, który rozmiarowo jest podobny do gitary eklektycznej. Dlatego też zaleca się osobom, które chcą grać na elektryku, by naukę rozpoczynali na gitarze akustycznej. Oczywiście podobnie jak w przypadku gitary klasycznej, gitara akustyczna świetnie sprawdza się jako instrument akompaniujący do śpiewu dla różnych odmian muzyki biesiadnej.
Gitara elektryczna
Gitara elektryczna jest dedykowana wszystkim tym, którzy poszukują ostrzejszego brzmienia i ma ona zastosowanie w szeroko rozumianej muzyce rozrywkowej począwszy od delikatnego soul, popu, czy rock and rollu, a kończąc na bardzo ostrych hard rockowych metalowych klimatach. Za brzmienie w tych instrumentach odpowiadają przede wszystkim przetworniki i właśnie ze względu na zastosowanie ilości i rodzaj przetworników możemy wyróżnić dwie podstawowe odmiany gitar elektrycznych. Pierwszy typ to tzw. gitary fenderowskie – stratocaster, które najczęściej oparte są na potrójnych singlach i tego typu rozwiązanie zalecane jest do lżejszych odmian muzycznych. Drugi typ to tzw. gitary gibsonowskie – les paul oparte najczęściej na podwójnym humbuckerach i tu zdecydowanie możemy ostrzejsze odmiany rocka grać. Oczywiście możemy sobie samodzielnie te konfiguracje tworzyć i wypośrodkowywać te brzmienie do optymalnych potrzeb granego przez nas gatunku.
Basowa
Gitara basowa wśród całej rodziny gitar spełnia bardzo charakterystyczną podwójną rolę. Z jednej strony odpowiada za podstawę harmoniczną, bo to ona jest tym fundamentem w zespole muzycznym, drugiej strony pełni rolę instrumentu rytmicznego, która wspólnie z perkusją nadaję charakterystyczną rytmikę dla danego stylu muzycznego. Gitara basowa bez względu na dany gatunek muzyczny jest niezbędna w każdym zespole muzycznym, gdzie chcemy mieć tą podstawę rytmiczną, którą stanowić będą: perkusja z gitarą basowa. W dużych orkiestrach symfonicznych taką rolę basu wypełnia starszy brat gitary basowej kontrabas.
Podsumowanie
Każda z gitar charakteryzuje się odmienny brzmieniem i pewną odmienną specyfiką gry. Najbardziej uniwersalnymi gitarami są gitara klasyczna i akustyczna. Są one też najwygodniejsze jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie. Nie wymagają żadnego okablowania ani zasilania. Bierzemy w rękę stroimy i możemy już grać. Pod względem edukacyjnym również wydają się one najlepszym rozwiązaniem.