Jak dbać o gitarę

Jak dbać o gitarę?

Pielęgnacja gitary to niezwykle istotny element muzykowania. Dzięki temu ulubiony sprzęt może służyć latami i cieszyć właściciela swoim dźwiękiem. Oto zbiór dobrych praktyk, jakie każdy gitarzysta znać powinien.

Po pierwsze: są rzeczy, które lepiej sprawują się, gdy się z nich korzysta. Tak jest z samochodami, zegarkami mechanicznymi i nie inaczej sprawa przedstawia się z instrumentami. Gitara „lubi”, gdy się jej używa, ponieważ dzięki temu drewno rezonuje, zmieniając swoją wewnętrzną strukturę. „Zasiedziałe wiosła” często tracą swoje brzmienie. 

Podczas gry na gitarze łatwo o różnego rodzaju zadrapania oraz obicia lakieru. W wielu wypadkach niedoskonałości te sprawiają, że nabiera on charakteru. Jednym z nieodłącznych elementów image’u Steve Ray Vaughana czy Johna Frusciante jest właśnie „zużyty” ekwipunek. Dziś szereg producentów (np. Fano lub jego kontynuacja Novo Guitars) celowo postarza swoje produkty. Jeśli jednak nie chcesz, aby Twoja gitara nie zatraciła swej świeżości, pamiętaj, że drobne otarcia można łatwo zamaskować z pomocą samochodowych past do rys. Osoby z zacięciem technicznym mogą użyć także polerki do lakieru (wraz z dedykowanymi specyfikami). Trzeba pamiętać, że nieumiejętne korzystanie z niej grozi pogłębieniem uszkodzeń. W razie wątpliwości lepiej powierzyć instrument tym, którzy znają się na rzeczy.

Wizyty w zakładach lutniczych nie należy się bać i nie warto szukać oszczędności na usługach specjalistów. Nie można bowiem oczekiwać zbyt wiele, jeżeli instrument nie będzie na bieżąco regulowany, a jego podzespoły nie zostaną na czas poddane konserwacji (jedną z nich jest chociażby szlifowanie lub wymiana progów). 

Czyszczenie i konserwacja gitary

Czyszczenie gitary powinno odbywać się z pomocą dedykowanych specyfików. Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań. Jednym z nich jest asortyment firmy Dunlop, która oferuje m.in. produkty do pielęgnacji podstrunnicy, korpusu i strun. Używanie „zwykłej” chemii domowej może przynieść rozczarowanie, gdyż gitara wymaga nie tylko usunięcia zabrudzeń.

Czyszczenie gitary
Czyszczenie gitary

Drewno w gitarze, podobnie jak skóra, potrzebuje natłuszczenia, w związku z czym zwrócić uwagę na obecność olejków w składzie produktu. Z kolei stosowanie środków do pielęgnacji strun wydłuża ich żywotność i poprawia brzmienie. Osiadający na nich tłuszcz, pot oraz bród działa niekorzystnie. W czasach PRL-u, gdy akcesoria muzyczne były trudno dostępne, niektórzy gitarzyści, zwłaszcza basowi, gotowali struny w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Dziś praktyka ta – na szczęście – odeszła do lamusa i jest niczym więcej jak tylko ciekawostką. Warto także zwrócić uwagę na materiał, którym czyści się sprzęt. Tu najlepszym rozwiązaniem wydaje się ściereczka z mikrofibry

Wśród muzyków nie ma zgody co do tego, jak często należy czyści instrument. Angus Young z AC/DC, który na żywo wystawia swoje Gibsony SG na ciężką próbę, nie jest pedantyczny. Niemniej jego zestaw obejmuje wiele gitar, a nad ich stanem technicznym czuwają specjaliści. Czy możesz sobie pozwolić na nonszalancję pana Younga?

Niezmiennie ważna jest dbałość o odpowiednie przechowywanie instrumentu. W tym zakresie gitarzyści mogą sporo nauczyć się od muzealników. Warunki, w których przechowywany jest sprzęt. Spore wahania temperatur, zbyt duża lub za mała wilgotność powietrza, nasłonecznienie etc. wpływają negatywnie na stan zachowania drewna. Dlatego też nie należy umieszczać instrumentu przy grzejniku lub w zawilgoconej piwnicy. Z kolei podczas wyboru między pomieszczeniem ciepłym a lekko chłodnym warto wybrać te drugie. Z kolei sztywny i wyściełany materiałem lub gąbką pokrowiec chroni gitarę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zwłaszcza podczas transportu. Należy też zachować szczególną ostrożność podczas przewożenia instrumentu podczas mroźnej zimy oraz gorącego lata i zadbać o „poczekalnię”, w której wyrówna się różnica temperatur. 

Zatem, jak dbać o gitarę?:

  • Aby zachować instrument w dobrym stanie, należy na nim grać i utrzymywać w dobrym stanie technicznym.
  • Do konserwacji gitary najlepiej stosować dedykowane specyfiki.
  • Nie można narażać sprzętu na duże wahania temperatur oraz zbyt wysoką lub za niską wilgotność.
Summary
Jak dbać o gitarę
Article Name
Jak dbać o gitarę
Description
Jak dbać o gitarę. Czyszczenie i konserwacja gitary.
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *