wybór gitary do nauki

Jaka gitara na początek nauki

Często dostaję pytania od osób, które chcą zacząć naukę gry na gitarze, jaką gitarę wybrać dla początkujących?

Jeśli ktoś nie ma sprecyzowane czy ma być to gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna, to najpierw należy się zastanowić, jakie przeznaczenie ma mieć gitara.

Gitara klasyczna dla początkujących

gitara klasyczna

Z mojego doświadczenia dla osób całkiem początkujących polecałbym gitarę klasyczną. Zalety takiej gitary to, dosyć miękkie struny, nie potrzebny jest dodatkowy sprzęt nagłaśniający jak np. wzmacniacz.

Polecana przeze mnie gitara klasyczna to sprawdzony model Yamaha C30. W tej chwili koszt nowej to ok 400 zł.

Odradzałbym gitary za kwotę mniejszą niż 300 zł, ponieważ w większości przypadków jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Często są bardzo niewygodne w użytkowaniu przez co mogą szybko zniechęcić do grania na gitarze. A przy ewentualnej odsprzedaży instrumentu odzyskamy dużo mniej niż był wart nowy.

Gitara elektryczna do nauki

gitara elektryczna do nauki

W przypadku gdy ktoś zamierza grać w zespole z perkusją proponowałbym gitarę elektryczną, ale tutaj konieczny będzie dodatkowo wzmacniacz gitarowy.

Z gitara elektrycznych na początek polecam również gitary Yamahy, seria Pacifica. Dość dobrze wykonane i brzmiące gitary.

Gitara akustyczna do nauki

gitara akustyczna do nauki

Gitarę akustyczną polecam osobom lubiącym śpiewać w większym gronie. Gitara akustyczna jest głośniejsza od klasycznej zatem lepiej się sprawdzi w takim przypadku. Ma metalowe struny, więc może być bardziej wymagająca dla początkujących. Trzeba przyciskać mocniej struny. Struny są grubsze i twardsze niż w gitarze klasycznej, więc na początku może pojawić się problem z bolącymi opuszkami palców.

Konkretnych modeli nie będę polecał ponieważ obecnie  jest ich ogromny wybór. Jedynie trzymałbym się zasady, żeby nie kupować tanich nowych gitar z serwisów aukcyjnych ze względu na ich kiepską jakość. Sensowną gitarę można kupić za ok 400-500 zł.

Wskazówki ogólne przy wyborze gitary

Rozmiar gitary należałoby dobrać do ucznia. Dla małego dziecka zazwyczaj będzie to gitara 3/4, rzadziej 1/2. Dla osób dorosłych są gitary pełnowymiarowe, czyli 4/4.

Warto wybrać się do sklepu muzycznego i obejrzeć kilka gitar, pograć na nich. Jeśli jest możliwość warto poprosić o pomoc kogoś kto już gra na gitarze.

Niekoniecznie przygodę z gitarą trzeba zacząć od gitary klasycznej. Wybór gitary uzależniony jest od tego, w jaki kierunku muzycznym chcemy iść.

To bardzo krótki poradnik na temat wyboru gitary dla początkujących, ale mam nadzieję, że te kilka uwag pomoże wybrać wymarzoną gitarę. Po kupnie gitary warto wiedzieć, jak dbać o gitarę.

Jeśli wybraliście już gitarę warto wybrać się na naukę gry na gitarze :)

Summary
Jaka gitara na początek - poradnik jaką gitarę kupić?
Article Name
Jaka gitara na początek - poradnik jaką gitarę kupić?
Description
Jaka gitara na początek - poradnik jaką gitarę kupić? Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna?
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław
Publisher Logo

Podobne wpisy

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *