jakie struny do gitary

Jakie struny do gitary wybrać?

Niezależnie czy grasz „z prądem” czy bez, struny są jednym z podstawowych elementów, które przekładają się na brzmienie gitary. W tekście tym na pewno nie znajdziesz jednej odpowiedzi na pytanie: jakie struny do gitary kupić? Dowiesz się jednak, na co zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie muzycznym, dzięki czemu łatwiej odnajdziesz własne brzmienie.

Struny do gitary klasycznej, akustycznej, elektrycznej

Każdy rodzaj gitary posiada dedykowane dla niej struny. Dla instrumentów klasycznych będą to struny nylonowe, dla akustycznych metalowe (z owijką brązową, czasem z dodatkiem fosforu), a dla elektrycznych stalowe (często w połączeniu z niklem). Wykorzystane domieszki wpływają na uzyskany dźwięk. I tak wspomniany fosfor sprawia, że uwydatnione zostają dolne, „ciemniejsze” rejestry, a nikiel — odwrotnie — „rozjaśnia” brzmienie, akcentując „górę”.

struny do gitary elektrycznej Ernie Ball Slinky 10-46
struny do gitary elektrycznej Ernie Ball Slinky 10-46

Jak można się domyśleć, proporcje użytych do produkcji materiałów (np. miedzi i cynku) ściśle rzutują na właściwości muzyczne akcesoriów. Producenci oferują również szereg powłok mających na celu zwiększenie trwałości czy wygody użytkowania.

Czy można założyć struny metalowe do gitary klasycznej?

Wykorzystanie poszczególnych rozwiązań niezgodnie z przeznaczeniem jest ryzykowne. Na „elektryku” struny z brązem wybrzmią przeciętnie, a wykonane z tworzyw sztucznych nie zagrają wcale. Z kolei założenie strun metalowych do gitary klasycznej może spowodować jej odkształcenie lub rozklejenie. Złe efekty przyniesie także zakładanie strun z różnych kompletów. Inne materiały, rozmiary oraz stopień zużycia nie sprzyjają uzyskaniu odpowiedniego brzmienia i mogą spowodować uszkodzenie gitary.

Jaka grubość strun?

Przy wyborze odpowiedniego zestawu trzeba zwrócić uwagę na grubość strun. Cienkie zalecane są dla początkujących w celu poprawy komfortu. Dobrze sprawdzają się w grze solowej. Warto je wybrać również do gitar o dłuższej menzurze — np. fenderowskiej 25,5 cala. Grubsze struny także posiadają swoje zalety. Są trwałe. Zapewniają inne brzmienie, zdaniem wielu — lepsze.

struny do gitary akustycznej ELIXIR 12-53
struny do gitary akustycznej ELIXIR 12-53

Jest to wynik silniejszego przenoszenia drgań na drewno gitary, które zaczyna wyraźniej „pracować”. Popularna w muzyce metalowej gra z obniżonym strojem także wymaga zastosowania „masywniejszych” akcesoriów. Komplety o wyższych rozmiarach zalecane są do instrumentów o krótkich gryfach (np. z menzurą 24,75 cala, jak w Gibsonach).

O ile w przypadku strun do gitar klasycznych stosuje się określenie napięcia strun – tension (low tension – struny miękkie, high tension – struny twarde), to na rynku strun metalowych sytuacja jest bardziej skomplikowana. Ich wielkość określa się według przekroju struny E wiolinowej oraz E basowej. Wartości te należy inaczej oceniać w przypadku instrumentów elektrycznych i akustycznych (wymagających grubszych zestawów). Dla przykładu: komplet 12-56 będzie w pierwszym wypadku uznawany za dość twardy (zwłaszcza z długą menzurą), a w drugim — za średni.

Warto zwrócić uwagę także na grubości poszczególnych strun w paczce. Te mogą zwiększać się niemal liniowo, ale nie muszą. Coraz częściej producenci oferują kombinacje z cienkimi strunami wiolinowymi oraz wyraźnie mocniejszymi basowymi. Takie rozwiązanie ułatwia grę solową, a jednocześnie zapewnia rockowe brzmienie riffów, w szczególności na obniżonym stroju. A przy ich zakładaniu warto wiedzieć, jak nazywają się poszczególne struny. Możesz o tym przeczytać we wpisie „Nazwy strun w gitarze„.

Wszystko to sprawia, że w obliczu wyboru konsumenckiego należy uwzględnić: osobiste preferencje, charakter posiadanego sprzętu oraz typ muzyki, jaki zamierza się grać. Odnalezienie swoich ulubionych akcesoriów często przypomina poszukiwanie Graala. Dzięki temu jednak gra wciąż potrafi zaskakiwać.

Jakie struny polecam?

  • do gitary elektrycznej polecam struny Ernie Ball Slinky zielone rozmiar 10-46 – ekonomiczna cena, dobre brzmienie
  • do gitary akustycznej polecam struny Elixir Polyweb 12-53 – drogie, ale nawet przy intensywnej grze wystarczają na długo

Podsumowanie:

  • Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na budowę, skład i rozmiar strun.
  • Komplety należy dobierać zarówno do upodobań gitarzysty, jak również charakteru gitary.
  • Metoda prób i błędów jest skuteczną w poszukiwaniach idealnego brzmienia.
Summary
Jakie struny do gitary?
Article Name
Jakie struny do gitary?
Description
Rodzaje strun do gitary. Jakie struny do gitary?
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław - Damian Ciosek
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *