kapodaster do gitary

Kapodaster – do czego służy

Podczas gry na gitarze można mieć czasem wrażenie, że ilość palców dłoni jest niewystarczająca. Na szczęście istnieje proste urządzenie – kapodaster, który rozwiązuje ten problem.

Kapodaster służy do skracania gryfu i jest on pewnego rodzaju „zewnętrzną poprzeczką barre”. Dzięki temu można podwyższyć ton instrumentu oraz uprościć zmianę akordów. Dla przykładu: przejście między chwytem E-dur a fis-mol może być dla niektórych (zwłaszcza początkujących) mało wygodne. Ale po założeniu kapodastera na II progu E-dur będzie przypominał D-dur grany „normalnie”, a fis-mol okaże się równie prosty jak e-moll.

kapodaster do gitary
kapodaster do gitary

Zmiana tonacji instrumentu często wykorzystywana jest przez wokalistów, dzięki czemu mogą dostosować gitarę do własnych warunków głosowych. Dodatkowy osprzęt pozwala także wprowadzić do gry szereg ozdobników (takich jak chociażby hammer on/pull off). Z kolei Keith Richards z The Rolling Stones najczęściej wykorzystuje otwarty strój G (puste struny tworzą akord G-dur), a z pomocą omawianego akcesorium zmienia „podstawę” kompozycji. 

Kapodaster nie jest drogi. Dobry produkt można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. W momencie zakupów należy jednak pamiętać o dwóch zasadniczych kwestiach. Pierwszą z nich jest jakość wykonania urządzenia. Musi ono zapewnić stabilny docisk strun do progów, w przeciwnym wypadu słyszalne będzie irytujące brzęczenie. W tańszych rozwiązaniach do mocowania stosuje się tekstylne pasy, co bywa zawodne i nietrwałe. Lepszym wyjściem wydają się konstrukcje w formie „klamry” lub „spinacza” (który – nawiasem mówiąc – można przypiąć do główki gitary).

Kapodaster do gitary akustycznej, klasycznej

Kolejną istotną właściwością jest przeznaczenie kapodastera. Ramię osprzętu dedykowanego gitarom klasycznym będzie dłuższe, a elektrycznym i akustycznym krótsze. Wynika to z różnić w budowie poszczególnych instrumentów. Dlatego też urządzenia z dłuższym ramieniem są najczęściej uniwersalne i można je stosować przy cieńszych gryfach.

Ciekawostką jest to, że kapodaster wynaleziono wcześniej, niż gitarę w znanej współcześnie formie. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się już w XVII w., choć szerszą popularność zdobyły w stuleciu następnym. Wśród najstarszych rozwiązań można wyróżnić hiszpańskie capo cejilla. Przypomina ono pieczątkę, do której przymocowano rzemień. Instalacja akcesorium polega na dokręceniu rączki połączonej ze wspomnianym kawałkiem skóry. Osprzętu tego używa się do dziś, zwłaszcza w muzyce flamenco.

Utwory z kapodasterem

Wiele popularnych motywów muzycznych powstało z użyciem kapodastera. Wśród nich można wymienić m.in.: Here Comes The Sun Beatelsów, You’re Beautiful Jamesa Blunta, Hotel California The Eagles, Wonderwall Oasis, Free Fallin Toma Pettyego, I See Fire Eda Sheerana… Czy potrafisz już je zagrać?

Podsumowanie:

  • Kapodaster służy do podwyższenia tonu gitary.
  • Akcesoria dedykowane gitarom klasycznym można wykorzystać w grze na akustykach i elektrykach (nie zachodzi tu jednak odwrotna zależność).
  • Dobry jakościowo osprzęt można nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

Summary
Kapodaster - do czego służy?
Article Name
Kapodaster - do czego służy?
Description
Kapodaster - zastosowanie w piosenkach. Jaki kapodaster do gitary akustycznej a jaki do klasycznej.
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *