kiedy zacząć grę na gitarze

Kiedy zacząć grę na gitarze?

Naukę można rozpocząć niemal w każdym wieku. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach. Oto kilka porad dla początkujących gitarzystów.

Trudno określić optymalny wiek, w którym można zacząć swoją przygodę z gitarą. Kiedyś przyjmowano, że pierwsze lekcje gry powinny nastąpić w 9-10 roku życia (ze względu na gabaryty instrumentu oraz potrzebną do jego obsługi siłę). Dziś praktyka ta jest kwestionowana. Wielu nauczycieli uważa, że po gitarę mogą sięgać już sześciolatkowie.

Dla najmłodszych zaleca się krótsze zajęcia tj. ok 30 min, ze względu na możliwości koncentracji.

Rozmiar gitary do nauki

Problem niedostosowania rozmiarów gitary do możliwości dziecka da się rozwiązać. Producenci sprzętu oferują produkty dostosowane do potrzeb najmłodszych. Mają one krótszy i węższy gryf, a w przypadku gitar klasycznych – niewielkie pudło rezonansowe. Rozmiar takich instrumentów oznacza się ułamkiem: 1/8 (najmniejszy), 1/4, 1/2, 3/4, 7/8, 4/4 (pełnowymiarowy).

rozmiar gitary do nauki
rozmiar gitary do nauki

Korzyści z nauki gry na gitarze

Rozpoczęcie edukacji muzycznej w młodym wieku ma szereg zalet. Po pierwsze: daje możliwość osiągnięcia bardziej satysfakcjonujących wyników. Dzieci lepiej przyswajają nowe informacje i umiejętności. Po drugie: gitara sprzyja wychowaniu i rozwojowi dziecka. Uczy go: cierpliwości, konsekwencji, poczucia obowiązku. Stymuluje zdolności manualne. Naukowcy coraz częściej piszą, że w trakcie muzykowania pobudzane są obie półkule mózgu, co pozytywnie wpływa m.in. na uczenie się oraz ogólną sprawność umysłową.

Wielu gitarzystów podejmuje wysiłek nauki w wieku dojrzewania – między 13 a 15 rokiem życia. To również dobry czas na naukę. Tym bardziej, że dla niejednego nastolatka wybór ulubionego instrumentu jest spełnieniem młodzieńczych marzeń i stanowi często pierwszą poważną decyzję. Wiek kilkunastu lat jest też optymalny, aby wypróbować gitarę elektryczną. 

Czy trzeba zacząć od pudła?

Większość muzyków uważa, że nauka gry powinna zacząć się od „pudła”. Gitary klasyczne i akustyczne wybaczają więcej, jeśli chodzi o braki warsztatowe. Mają one także grubsze struny, co pozwala lepiej wyćwiczyć rękę. Są one względnie ciche, co ma poważne znaczenie w trakcie pierwszych – najczęściej niezbyt udanych – prób. Kilkumiesięczne (lub kilku letnie) przygotowanie pozwala na pełniejsze odkrycie świata gitary elektrycznej oraz uzyskanie lepszych efektów. Istotnym argumentem jest również to, że do gitary elektrycznej potrzebujemy jeszcze wzmacniacz, który na początku jest dodatkowym wydatkiem. Więcej o kwestii wyboru gitary do nauki możesz przeczytać tutaj: jaka gitara na początek.

Czy naukę mogą rozpocząć osoby dorosłe? Oczywiście, że tak. Instrument to przyjaciel, który nigdy nie wypomina wieku.

Podsumowanie:

  • Naukę gry na gitarze można rozpocząć już w wieku 6 lat.
  • Edukacja muzyczna zwiększa potencjał umysłowy dziecka i pozwala nabyć umiejętności, z których będzie korzystać przez całe życie.
  • Większość gitarzystów rekomenduje rozpoczęcie nauki od gitary akustycznej lub klasycznej.
Summary
Kiedy zacząć grę na gitarze?
Article Name
Kiedy zacząć grę na gitarze?
Description
kiedy zacząć grę na gitarze, jaki rozmiar gitary, czy trzeba zaczynać od pudła
Author
Publisher Name
kursgitary.pl
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *