kostki gitarowe poradnik

W 2006 r. miała miejsce premiera filmu „Tenacious D: Kostka Przeznaczenia”. Dwóch głównych bohaterów odkrywa w nim, że sekretem sukcesu wielu muzyków jest charakterystyczne piórko gitarowe. Postanawiają je odnaleźć, aby zdobyć sławę. Po drodze przeżywają szereg przygód… Czy film ten jest przejaskrawiony?

Dźwięk z gitary można wydobyć na wiele sposobów. Pierwszy masz już w swoich rękach… To Twoje palce. Gra nimi jest podstawową metodą w przypadku muzyki klasycznej, flamenco, fingerstyle, często jazzu. W rocku jest ona rzadko spotykana, ale nie nieobecna. Mark Knopfler z Dire Straits nie używa kostki, a jednak jego styl przeszedł do klasyki gatunku.

Gra palcami na gitarze

ma szereg zalet. Przede wszystkim umożliwia wykonanie bardziej złożonych linii melodycznych. Ponadto użycie dłoni do bicia strun pozwala na uzyskanie interesujących efektów perkusyjnych. Tu warto wspomnieć technikę Gabrieli Quintero (Rodrigo y Gabriela), która z zadziwiającą prędkością „wystukuje” akordy i rytm. W technice grania fingerstyle jednym z najlepszych gitarzystów jest Tommy Emmanuel.

Dlaczego większość gitarzystów używa kostek (piórek, listków)?

Powody są dwa. Po pierwsze: liczy się wygoda. Ten niewielki kawałek plastiku sprawia, że ręka wykonuje mniej ruchów, a palce nie uderzają w struny. Dzięki temu ćwiczenia i jam session mogą trwać dłużej, a kontakt z instrumentem jest przyjemniejszy. Po drugie: użycie kostki doskonale sprawdza się w graniu akordów, riffów i solówek. Pozwala także szarpać struny mocniej i szybciej.

Jakie piórko wybrać?

Tu wszystko zależy od osobistych preferencji gitarzysty. Jedni wolą kostki miękkie (ok. 0,5 mm grubości), inni twarde (ok. 1,5 mm grubości).

miękka kostka do gitary 0,46mm
miękka kostka do gitary

Kluczowa jest tu kwestia wygody i pożądanego brzmienia. Cienkie listki generują delikatny dźwięk. Raczej nie są stworzone do dynamicznej gry. Ich elastyczność przekłada się na komfort, bo siła uderzenia w struny nie przenosi się na palce. Najczęściej miękkie kostki wykorzystywane są do gry akordowej, ponieważ podczas uderzania strun poddają się im i wyginają się, dzięki czemu swobodnie i płynnie przeskakują na kolejne struny.

Kostki grube są – jak można się spodziewać – przeciwieństwem miękkich. Dobre do gry jednogłosowych linii melodycznych lub riffów.

twarda kostka do gitary 1,5mm
gruba kostka do gitary

Kształt, wielkość i materiał, z którego wykonane są piórka ma wpływ na brzmienie. Piórka zazwyczaj są plastikowe i mają trójkątny kształt, lekko zaokrąglony na brzegach. Mogą być w kształcie łezki. W zależności od rodzaju materiału (różne rodzaje tworzyw sztucznych, metal, drewno itp) i wykończenia brzegów kostki mogą mieć cieplejsze brzmienie lub bardziej ostre tzn. jaśniejsze.

Rzadziej jako kostki używa się pazurków zakładanych na kciuk, żeby uzyskać mocniejsze i jaśniejsze brzmienie w porównaniu do uderzania samym kciukiem.

pazurek na kciuk - kostka do gitary na kciuk
pazurek gitarowy na kciuk

Wielu gitarzystów posiada własne sposoby na wydobycie dźwięku. Brian May z Queen nie używa piórek. Zamiast nich posługuje się… monetą sześciopensową, ze względu na optymalną dla niego twardość.

Jaka kostka jest Twoim przeznaczeniem?

Podsumowanie:

  • Gra palcami pozwala na uzyskanie bardziej złożonych linii melodycznych i rytmicznych.
  • Użycie kostki jest bardziej komfortowe. Piórko lepiej sprawdza się w muzyce rockowej i przy grze solówek.
  • Każdy musi znaleźć metodą prób i błędów pasujące do niego rozwiązanie.
Summary
Kostka gitarowa – wszystko co musisz wiedzieć
Article Name
Kostka gitarowa – wszystko co musisz wiedzieć
Description
Kostki gitarowe, piórka - opis rodzajów, zdjęcia, zastosowanie.
Author
Publisher Name
kursgitary.pl
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *