Nauka na gitarze dla dzieci

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Lekcje gitary dla dzieci

Będąc rodzicem zadajemy sobie pytanie, jaki wiek dziecka jest odpowiedni, aby zaczęło naukę gry na gitarze? Czy dziecko nie jest za małe na grę na gitarze?

Czy jest sens, żeby małe dziecko uczyło się gry na gitarze?

Nauka gry na gitarze dla młodszych dzieci

Dla młodszych dzieci będzie to raczej nauka w formie zabawy, polegająca na oswojeniu się z instrumentem. Czyli, granie dźwięków na pustych strunach, granie prostych melodii itp. Wynika to z niedostatecznie rozwiniętych mięśni oraz z trudnością dłuższej koncentracji. Dlatego też zazwyczaj lekcje gitary dla dzieci trwają krócej niż w przypadku lekcji dla młodzieży czy doroslych.

lekcje gitary dla dzieci wrocławChoć każdy przypadek jest indywidualny, to z reguły rozsądnym wiekiem dziecka na rozpoczęcie zabawy z gitarą, jest 6-7 lat. Warto dobrać odpowiedniej wielkości i jakości gitarę, aby gra nie była walką z instrumentem, a przyjemnością. Obecnie jest szeroki wybór gitar w rozmiarach 1/2, czy 3/4, więc jest z czego wybierać. Tutaj możesz przeczytać więcej o tym, jaką gitarę wybrać na początek nauki.

Równie ważnym elementem jest wybór książek do nauki. Ze swojej strony polecam książkę Tatiany Stachak – Gitara pierwsza klasa. Zawarte są w niej odpowiednio dobrane utwory dla małych dzieci. Zaletą są utwory przygotowane na duet z nauczycielem, gdzie uczeń gra prostszą partię a nauczyciel bardziej rozbudowany akompaniament.

Nauka gry na gitarze dla starszych dzieci

Starsze dzieci (od 9 lat) potrafią utrzymać dłużej koncentrację oraz mają już dostatecznie rozwinięte mięśnie. Dzięki temu można wprowadzić naukę chwytów gitarowych, czy zająć się bardziej skomplikowanymi utworami. Praca przebiega już nie tylko na zasadzie zabawy. Oczywiście kluczowy jest dobór utworów oraz zagadnień do nauki. Mogą to być ulubione utwory czy melodie. Jeśli w oryginale są zbyt trudne zawsze można przygotować uproszczoną wersję.

Życzenie rodziców, czy chęć dziecka?

Decyzja o podjęciu nauki gry na gitarze powinna być obustronna, czyli i rodzic i dziecko powinno tego chcieć :) Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować nauki na zasadzie „może mu się spodoba”, być może rzeczywiście okaże się, że dziecko lubi grę na gitarze, ma zdolności w tym kierunku i lubi muzykę. Ale oczywiście nic na siłę, ponieważ gitara ma być przyjemnością, a nie przymusem :) Może Twoje dziecko bardziej lubi taniec niż grę na gitarze? Warto wspólnie się zastanowić nad decyzją i zdawać sobie sprawę, że trzeba będzie trochę poćwiczyć ;)

Korzyści

Korzyści płynące z nauki gry na gitarze, czy w ogóle nauki na jakichkolwiek instrumentach są nieocenione. Między innymi edukacja muzyczna ułatwia czytanie, naukę języków obcych, uczy systematyczności oraz poprawia pamięć.

Zatem na prawdę warto wysłać dziecko na lekcje gry na instrumencie i mieć przyjemność z jego rozwoju oraz ze słuchania swojej pociechy w domu, podczas świąt, czy na imprezach rodzinnych :)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podobne wpisy