Metronom to urządzenie do podawania tempa. Robi: tik – tik – tik – tik, tylko tyle i aż tyle. Dlaczego warto go używać?
Kluczem do sukcesu jest to, aby być w odpowiednim miejscu i czasie. Z muzyką jest podobnie. Umiesz liczyć do czterech? Spróbuj to robić przez pięć minut bez przyspieszania i bez zwalniania. Udało się? Raczej nie. I właśnie dlatego potrzebujesz metronomu, z pomocą którego nauczysz się trzymać niezmienione tempo.
BPM – co to znaczy?
Na przestrzeni wieków określano je w różny sposób. Próbowano do tego wykorzystać różne „wzorce” – np. puls. Częściej jednak prędkość utworu precyzowano w sposób opisowy. I tak włoskie largo oznacza grę powolną, moderato – umiarkowaną, allegro – żywą, a prestissimo – najszybszą. Terminy te są dalej używane. Dziś tempo oznacza się najczęściej za pomocą parametru BPM, czyli ilości uderzeń na minutę (beats per minute).
Jaki metronom wybrać?
Na rynku jest wiele metronomów. Najtańszym i często najprostszym rozwiązaniem jest aplikacja na telefon. Może ona zawierać zarówno podstawowe funkcje, jak i bardziej rozbudowane. Nieskomplikowanym rozwiązaniem – za to niezwykle eleganckim – jest metronom mechaniczny. Tempo ustawianie jest na nim z pomocą obciążnika na wahadle. Gdy zostanie ono wprawione w ruch, rozlega się dźwięk miarowego stukania. Czy można chcieć czegoś więcej?
Można. Metronomy elektroniczne (np. Boss DB 60 lub DB 90) są zaawansowanymi urządzeniami oferującymi szereg przydatnych opcji. Najważniejszą z nich jest możliwość ćwiczenia rytmu (następstwo dźwięków w czasie) oraz metrum (rozłożenie akcentów w takcie). Jak to działa? „Kliknięcia” generowane przez urządzenie posiadają określoną częstotliwość i siłę. Muzyczny trening oparty na takich wskazaniach sprawia, że gra przestaje być „płaska”, monotonna, nudna. Nabiera za to rytmu, a dzięki mocniejszemu akcentowaniu niektórych dźwięków, zyskuje na dynamice. Metronomy tego typu posiadają szereg wbudowanych „podkładów”, jak również (w przypadku wyższych modeli) pozwalają programować ustawienia automatycznie lub ręcznie, w tym przy użyciu przycisku „tap tempo”.
Nieoceniona pomocą dla początkujących jest również funkcja śledzenia gry. Urządzenie rejestruje wtedy dźwięk, analizuje go i sygnalizuje błędy, jakie popełnia muzyk.
Ciekawostka
Po wpisaniu hasła „metronom” w wyszukiwarce Google, na pierwszym miejscu pojawia nam się aplikacja bezpośrednio w przeglądarce. Spróbujcie sami: metronom z google.
Niezależnie od wybranego rozwiązania ćwiczenia z metronomem powinny być stałym elementem praktyki każdego gitarzysty.
Podsumowanie:
- Metronom służy do podawania tempa.
- Pozwala ćwiczyć poczucie rytmu.
- Każdy gitarzysta powinien go mieć.