Muzyczna pasja, od czego zacząć

„Artykuł zewnętrzny”

Muzyka należy do tych dziedzin sztuki, którą warto dziecko zainteresować już od najmłodszych lat. Wiek przedszkolny jest tym wiekiem w którym już powinniśmy zrobić wstępne rozeznanie, czy nasza pociecha ma predyspozycje muzyczne. Muzyk ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka, ponieważ kształtuje jego wrażliwość na piękno otaczającego go świata. Oprócz tych typowo wymiernych korzyści rozwojowo-edukacyjnych muzyka może stać się wspaniałą życiową pasją dziecka, która w dorosłym życiu może zaowocować karierą muzyczną.

Jest grupa instrumentów muzycznych szczególnie chętnie wybierane przez najmłodszych. Ta najmłodsza grupa dzieci, to maluchy przedszkolne w wieku 3-4 lata. One najbardziej lubią proste i łatwe w użyciu instrumenty, które mają charakterystyczne jednolite brzmienie. Do tych instrumentów zaliczymy bębenek, trójkąt, czy różnego rodzaju grzechotki wchodzące w skład instrumentów perkusyjnych. Natomiast tym starszym przedszkolakom w wieku 5-6 lat możemy zaproponować już poważniejsze instrumenty, które wymagają większego zaangażowania. Do takich najbardziej popularnych instrumentów muzycznych od których dzieci najchętniej i najczęściej zaczynają naukę należą gitara i keyboard.

Jaka gitara dla dziecka?

W przypadku gitary najlepiej by było, gdyby dziecko rozpoczęło naukę od instrumentu tradycyjnego jaki jest gitara klasyczna. Przede wszystkim dziecko będzie miało kontakt z naturalnym brzmieniem i gitara klasyczna jest zdecydowanie lżejsza niż np.: gitara elektryczna. Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie dopasowanie instrumentu pod względem rozmiaru. W przypadku gitary mamy rozmiary specjalnie dedykowane dla dzieci. Do najmniejszych należą gitary o rozmiarze 1/8, 1/4 i 1/2. Są to typowe rozmiary dla najmłodszych. Rozmiar gitary przede wszystkim dopasowujemy do wzrostu dziecka i tak 1/8 będzie odpowiednia dla takiego mniej więcej czterolatka. Natomiast rozmiar 1/4 to dobra propozycja dla dziecka w wieku 5-6 lat. Od szóstego do mniej więcej ósmego roku życia najodpowiedniejsza będzie gitara w rozmiarze 1/2. Pamiętajmy przy tym, że dla dziecka ma to być przede wszystkim doskonała forma zabawy. Nie wymagajmy od dziecka zbyt wiele zwłaszcza na początku drogi edukacyjnej. Dzieci starsze stopniowo powinny przechodzić do instrumentów rozmiarowo większych jak 3/4, 7/8 i na końcu dojść do standardowego rozmiaru 4/4. Gitarę klasyczną warto również wybrać ze względu na nylonowe struny, które są zdecydowanie przyjemniejsze w kontakcie z palcami niż w przypadku gitary akustycznej czy elektrycznej. Jeżeli jednak nasze dziecko ma zapędy na gwiazdę rocka to oczywiście możemy zacząć naukę gry na gitarze elektrycznej. Dla takiego 9 latka rozmiar 3/4 powinien być jak najbardziej odpowiedni.

Ukulele jako alternatywa dla gitary

Jeżeli z jakiś względów okazałoby się, że gitara jest za trudna do opanowania, to zawsze można zaproponować dziecku naukę na ukulele, które pod kontem edukacyjnym jest zdecydowanie łatwiejsze. Wynika to przede wszystkim z tego, że mamy cztery a nie sześć strun w tym instrumencie do dyspozycji i do złapania niektórych akordów wystarczy nam użyć dosłownie jednego lub dwóch palców. Dzięki temu dziecko może szybciej nauczyć się akompaniować pod ulubione piosenki, a to z kolei może w przyszłości zaowocować tym, że będzie chciało podjąć wyzwanie nauki gry na gitarze w celu uzyskania pełniejszego brzmienia.

Keyboard jako pierwszy klawisz

Jak już na wstępie żeśmy sobie powiedzieli do najczęściej wybieranych na początek instrumentów klawiszowych należy keyboard. Dziecko już w wieku 4-5 lat może rozpocząć swoją naukę połączoną oczywiście z zabawą. Dla dzieci są też specjalnie dedykowane keyboardy tzw. edukacyjne, które posiadają dodatkowe oprogramowanie pomocne przy samodzielnej nauce. Często też keyboardy te mają podświetlaną klawiaturę. Standardowo keyboardy posiadają pięć oktaw, ale na początek dla dziecka można kupić keyboard z mniejszą ilością oktaw. Keyboard jest przede wszystkim ciekawym dla dziecka instrumentem ze względu na swoją różnorodność brzmieniową i możliwość grania z automatycznym akompaniamentem imitującym całą sekcję rytmiczną. Dzieci, które opanują podstawy gry mają świetną zabawę, a i sama nauka przebiega bardzo intersująco. Może to być również wspaniały wstęp do poważnego rozpoczęcia poważnej edukacji na pianinie.

Pozostałe instrumenty dla dzieci

Do pozostałych instrumentów przeznaczonych dla dzieci możemy zaliczyć całą grupę różnego rodzaju instrumentów perkusyjnych zaczynając od wszelkiego rodzaju bębenków po instrumentaria typu: marakasy, kastaniety, tamburyna itp. Również znane ze szkoły dzwonki popularnie nazywane cymbałkami są dobrą propozycją na rozpoczęcie przygody muzycznej.

Summary
Article Name
Muzyczna pasja, od czego zacząć?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *