nazwy strun w gitarze

Nazwy strun w gitarze

Struny w gitarze liczymy od dołu, czyli od najcieńszej struny. Najgrubsza struna, to struna szósta. Nazwy strun oraz ich kolejność będzie następująca:

 • pierwsza struna: E1
 • druga struna: B2 lub H2
 • trzecia struna: G3
 • czwarta struna: D4
 • piąta struna: A5
 • szósta struna: E6

Struny wiolinowe

Struny E1, B2, G3 to struny wiolinowe, czyli te cienkie.

Struny basowe

D4, A5, E6, to struny basowe, czyli te grube z owijką.

Warto wiedzieć, jak nazywają się konkretne struny, żeby łatwiej szukać dźwięków na gryfie oraz grać z tabulatur.

To są nazwy strun dla gitar 6-strunowych, a co z innymi?

W gitarze 7-strunowej dodana jest jeszcze jedna struna basowa B7. Mogą występować gitary 12, 7, 8 strunowe.

Istnieją oczywiście gitary z inną ilością strun, ale dla nas raczej nie będą przydatne :)

Zatem zakładać struny do gitary i tworzyć swoje najlepsze zespoły muzyczne :) Jeśli nie wiesz, jakie założyć, to przeczytaj wpis „Jakie struny do gitary„.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z gitarą i grać na niej popularne piosenki, to zapraszam na naukę gry na gitarze.

Summary
Nazwy strun w gitarze
Article Name
Nazwy strun w gitarze
Description
Nazwy strun w gitarze. Jak liczyć struny. Kolejność strun w gitarze.
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław - Damian Ciosek
Publisher Logo

Podobne wpisy

32 komentarze

 1. Inaczej można sobie ułatwić wierszykiem : Ej Bartek Gdzie Dałeś Agrafkę Ekologiczną. Pierwsze litery to litery nazwy strun :) mam nadzieję że pomogłam. Teraz akurat ćwiczę sobie rozciąganie palców bez gitary. Narazie nie mam jeszcze swojej księżniczki ,ale niedługo dostanę na urodzinki. Ćwicze u koleżanki :*

 2. Siema, sprawa taka; tematem jest strojenie przykład; szósta struna E6 standard, strojona, dropowana tak o D#5- rozumiem, dzwiek dis lecz czy 5 po # oznacza, że dzwiek powinien brzmieć jak dis struny piątej?

  1. Cześć, musiałbym zobaczyć konkretny przykład, jak to wygląda. Z tego, co napisałeś ja rozumiem, że struna szósta normalnie strojona, a struna piąta strojona do dis. W jakiej tabulaturze jest taki zapis?

 3. Przykład jest zdjęty z guitar pro 5 ”trivium-built to fall”. Wybacz lekka wtopa heh. A wiec E6 jest C#3, A5 to G#3, D4-C#4, G3-F#4, B2-A#4 i e1-D#5 ” gama durowa-ok, wszystkie póltonowane 'is-y’-ok. Lecz pytanie jest bez co oznacza cyferka za # ? Skoro wiem, że ów przykładu standardem jest gama durowa. Czy po prostu strojąc zlekceważyć taki zapis i trzymać stabilny standard durowy?

  1. Sprawdziłem ten tab i to po prostu obniżony strój Drop D, czyli E6=Db, A5=Ab, D4=Db, G3=Gb, B2=Bb, E1=Eb. To samo, co Ty napisałeś, ale z bemolami ;) A cyfry po dźwiękach teoretycznie oznaczają konkretną oktawę, ale coś mi się tutaj nie zgadza, bo powinno być np. E6=C#2 a nie E6=C#3. W skrócie – nie ma to dla nas znaczenia. Podsumowując – przestrajasz wszystkie struny o 1 półton niżej, a struna E6 do Db.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *