Muzyczna uczta zaczyna się od przystawek
Brzmienie gitary elektrycznej jest wypadkową elementów, jakie ją tworzą. Dziś przyjrzymy się pickupom – przetwornikom służącym do wychwycenia drgań strun i przesłania ich do w formie sygnału elektrycznego do wzmacniacza.
Na przystawkę składa się: cewka lub dwie, uzwojenie oraz magnesy trwałe. W urządzeniu można spotkać także inne części, o których będzie jeszcze mowa. W każdym razie: to w jaki sposób urządzenie jest zbudowana, wpływa na uzyskany dźwięk.
Single
Single to pickupy jednocewkowe. Generują one dźwięk z dużą ilością wysokich tonów, typowy dla gitar Fendera. Jest on jasny, lekki, brzęczący. Często określa się go mianem „szklanki”. Na przystawkach tych można uzyskać dość mocny overdrive, choć jest to trudniejsze niż w przypadku humbuckerów. Największą wadą singli jest podatność na zakłócenia (szumy, sprzężenia, „brumy”), zwłaszcza na kanale przesterowanym.
Humbuckery
Humbuckery powstały po to, aby wyeliminować wspomniane ograniczenia. W tym celu połączono dwa single w jeden pickup (posiada on zatem dwie cewki). Tym samym sygnał generowany przez układ jest co do zasady silniejszy, a jednocześnie posiada niewiele zakłóceń. Przekłada się to na brzmienie – mocne, ciemne, kojarzące się z instrumentami Gibsona. Uzyskany dźwięk łatwo przesterować, a o to wielu gitarzystom chodzi. Humbuckery często dysponują możliwością odłączenia jednej cewki, dzięki czemu stają się singlem i zmieniają swój charakter. Uniwersalność tego typu przystawek sprawiła, że dziś jest to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku.
Pewnego rodzaju „pośrednim ogniwem” jest przetwornik typu P90 (tzw. „mydelniczka” lub soapbar). Pod względem technicznym jest to dalej singiel, jednak kształtem i brzmieniem przypomina bardziej humbuckera.
W gitarach najczęściej montowane są pickupy pasywne, tj. takie, w których nie występuje wbudowany, zasilany baterią przedwzmacniacz. Elektronika aktywna posiada preamp. Dzięki wzmocnieniu sygnału urządzenie generuje mało zakłóceń i dobrze sprawdza się w warunkach mocnego przesterowania. Za to dynamika dźwięku jest mniejsza niż w urządzeniach pasywnych.
Przystawki piezoelektryczne powstały one po to, aby móc podłączyć gitarę akustyczną do wzmacniacza i zachować jej charakter. Czasami pickupy te są instalowane w instrumentach elektrycznych. Montuje się je przy mostku po to, aby mogły odbierać mechaniczne drgania strun („zwykłe” przetworniki wykorzystują do tego pole elektromagnetyczne).
Elektronika gitarowa wpływa bezpośrednio na dźwięk gitary. Drewno do budowy gitary elektrycznej ma mniejszy wpływ. Nie jest jednak dana raz na zawsze. Przystawki można wymienić i sprawić, że stary instrument zyska nowe brzmienie.
Podsumowanie:
- Przystawki dzielimy na single (z jedną cewką) i humbuckery (z dwoma).
- Single mają lekkie, brzęczące brzmienie, humbuckery dają ciemniejszy dźwięk.
- Single generują więcej zakłóceń, humbuckery mniej.