Sposób na bolące opuszki palców

Problemem wielu początkujących gitarzystów jest dyskomfort, jaki pojawia się przy pierwszych próbach z gitarą. Ból opuszków palców – bo o nim tu mowa – minie z czasem. Wystarczy regularnie grać. Istnieją jednak sposoby, aby przejść przez trudne początki łagodniej. 

Mówi się: jeśli nie chcesz – znajdziesz powód, jeśli chcesz znajdziesz – sposób. Tommy Iommi z Black Sabbath utracił w wyniku wypadku opuszki placów. Wykonał więc dla siebie protezy z tworzywa sztucznego, które zakładał do gry. Dla większej wygody zaczął stroić instrument niżej. Można? Można!

Bolące opuszki – co zrobić?

Podstawowym sposobem na odciążenie palców jest zmniejszenie siły, z jaką dociskane są struny. Tu kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego instrumentu. Gitara klasyczna jest najdelikatniejsza, a akustyczna najbardziej agresywna. „Elektryk” stanowi rozwiązanie pośrednie. Dlaczego tak się dzieje?

bolące opuszki
sposoby na bolące opuszki

Gitara klasyczna posiada nylonowe struny. Są one grube, ale niezwykle elastyczne. Nie wpijają się zbyt mocno w palce. Są też odporne na zerwanie. To dlatego wielu nauczycieli poleca rozpoczęcie gry od tego właśnie instrumentu. 

Struny metalowe stosowane w gitarach akustycznych i elektrycznych mają inną specyfikę – są twarde i mogą powodować dyskomfort. Aby go zminimalizować watro wybrać (przynajmniej na początku) komplety cienkie, jeśli nie najcieńsze. Po założeniu będą słabiej naprężone. Minimalny rozmiar strun dla gitary akustycznej wynosi 10-47, a dla elektrycznej 9-46. Na rynku można dostać jeszcze „delikatniejsze rozwiązania” – ich trwałość jest jednak niewielka. Poza tym nie każdy gitarzysta lubi ich brzmienie. Dlatego z czasem warto spróbować gry na grubszych „drutach”.

Poprawę komfortu można uzyskać poprzez obniżenie akcji strun, czyli zmniejszenie ich odległości od gryfu (ograniczoną regulację posiada gitara klasyczna). Zabieg ten przeprowadza się samodzielnie lub u lutnika. Taka regulacja posiada jednak ograniczenia. Zbyt niskie nastawy będą powodować pobrzękiwanie na progach. Można również założyć kapodaster na pierwszy próg, co pozwoli obniżyć struny.

Dobranie odpowiedniego instrumentu i strun pozwala zdecydowanie poprawić wygodę gry. Nic jednak nie zastąpi praktyki. Palce muszą przywyknąć do gitary, potrzebują czasu.

Podsumowanie:

  • Aby pozbyć się bólu opuszków palców należy przyzwyczaić je do wysiłku poprzez regularne ćwiczenia.
  • Kluczowe znaczenie dla poprawy komfortu ma wybór odpowiednich strun i instrumentu.
Summary
Sposób na bolące opuszki
Article Name
Sposób na bolące opuszki
Description
Sposoby na bolące opuszki palców przy graniu na gitarze.
Author
Publisher Name
Kursgitary.pl
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *