Artykuł zewnętrzny
W świecie muzycznym instrumentaliści, zresztą nie tylko bo i wśród wokalistów też z takim podejściem możemy się spotkać, większość chce brzmieć tak dobrze jak jakaś światowa gwiazda, ale brzmieć zupełnie inaczej od wszystkich. To dobrze, że albo wzorujemy się na najlepszych albo poszukujemy zupełnie czegoś nowego i odmiennego. To pozwoli nam wyróżnić się na tle tak naprawdę tysięcy podobnych do nas instrumentalistów. Taką pewną oryginalność czy to w jedną czy w druga stronę są wstanie nam zapewnić efekty, które tak często i powszechnie używane są przez gitarzystów.
Każde z tego rodzaju urządzeń ma swoją charakterystykę i są przystosowane do określonych zadań. Jedne będą całkowicie nie do poznania zmieniać nasze bazowe brzmienie, inne je wręcz przeciwnie wyczyszczać a jeszcze inne po prostu ułatwią nam muzyczną twórczość.
My przyjrzymy się w niniejszym artykule takim pojedynczym niewielkim efektom gitarowym, które może nie należą do tych pierwszoplanowych, ale na pewno mogą się przydać niejednemu gitarzyście.
Efekt Ampeg Opto Comp
A jako pierwszy weźmiemy sobie Ampeg Opto Comp, który należy do serii legendarnego producenta wzmacniaczy basowych. Tym razem jest to klasyczny, w pełni analogowy kompresor optyczny. Jeżeli chodzi o gitarzystów basowych, to kompresor jest dość często stosowany urządzeniem, choć niektórzy bardziej konserwatywni basiści twierdzą, że dynamikę trzeba opanować artykulacją, a nie za pomocą urządzenia. Kompresor ten świetnie sprawdza się w technice slap i przy mocnym graniu kostką.
Wyróżnia się niezwykle „gładkim” i vintage’owym charakterem. Zestaw trzech, prostych kontrolek „Compression”, „Release” i „Output Level” umożliwia szybko i łatwo ukręcić docelowe brzmienie. Działanie kompresora oznaczone jest niebieską diodą led. Efekt zamknięty został w wytrzymałej, metalowej obudowie z możliwością zasilania bateryjnego i przełączaniem true-bypass. Choć Ampeg jest marką sprzętu dla gitarzystów basowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by kompresora używać z innymi instrumentami choćby takimi gitara elektryczna.
Digitech Drop – zaawansowany, polifoniczny pitch shifter
Drugi z efektów, który chcemy Wam przedstawić może okazać się bardzo pomocny, zwłaszcza jak musimy na szybko zmienić i obniżyć stój naszej gitary. Digitech Drop to zaawansowany, polifoniczny pitch shifter, którym możesz natychmiast bezinwazyjnie obniżyć strój gitary bez użycia kluczy, wymiany strun i ustawiania menzury. Wybierasz żądaną ilość półtonów w dół i masz temat załatwiony. Kostka pozwala na obniżenie bazowego stroju o żądaną ilość półtonów, o całą oktawę lub dodanie do naszego brzmienia drugiego głosu obniżonego o oktawę. Oprócz tego, możemy włączyć tryb chwilowy i obniżyć dźwięk za pomocą przełącznika.
Ponadto efekt posiada jedno wejście i jedno wyjście, diodę informująca o działaniu kostki oraz przełącznik włączający tryb “chwilowy”. Oczywiście nie jest to efekt pierwszego planu, ale jeżeli ktoś z Was tego rodzaju eksperymenty na scenie wykonuje, to jest on jak znalazł.
EarthQuaker Devices Plumes Small Signal Shredder – efekt gitarowy o charakterze lampowego overdrive
I nasz trzecia propozycja to efekt gitarowy o charakterze lampowego overdrive. Tu nie zmodulujemy brzmienia w jakiś totalnie pokrętny sposób, ale możemy nadać mu swoistego charakteru, klimatu a nawet pazura w zależności od tego w jakim gatunku się obracamy. Możemy uzyskać bardzo szerokie spektrum przesterowania, które dodatkowo dostępne jest w trzech, przełączalnych trybach. W ekstremalnych ustawieniach efekt potrafi być bardzo agresywny brzmieniowo, więc też nie bez powodu nadano mu dodatkową nazwę „Small Signal Shredder”.
Kostka wykorzystuje niskoszumowy, doskonale brzmiący wzmacniacz operacyjny JFET i posiada trzy, standardowe potencjometry do kontroli Gain, Volume i Tone. Ciekawostką jest też układ True Bypass Flexi-Switch, który może pracować w trybie Latch (normalnym) jak i momentary (efekt włączony tylko podczas przyciśnięcia przełącznika).
Podsumowanie
Nie trzeba zmieniać instrumentu, strun czy wzmacniacza, by odmienić swoje brzmienie.
Nieraz też wystarczą dosłownie kosmetyczne zmiany w ustawieniach, by nasze brzmienie nabrało pewnej klarowności, przejrzystości, a jak trzeba to i zadziornego pazura brzmieniowego ale czasami zmian abrzmienia wymaga również zmiany gitary elektrycznej. Jeśli szukasz nowych brzmień to koniecznie zobacz więcej efektów gitarowych w sklepie muzycznym Muzyczny.pl
Powodzenia gitarzyści!