dźwięki na gryfie gitary

Dźwięki na gitarze

Znajomość dźwięków na gryfie gitary przydaje się, gdy chcemy sami budować akordy lub skale. Natomiast przy nauce czytania nut znajomość dźwięków jest niezbędna. Dźwięki na gitarze powinien znać każdy gitarzysta :)

Poniżej znajduje się rysunek gryfu i naniesione na niego dźwięki.

Dźwięki na gitarze
Dźwięki na gryfie gitary

E1, B2, G3 itd to nazwy strun w gitarze, cyfry rzymskie oznaczają progi. Czyli np na strunie E1 na progu III znajduje sie dźwięk „g”.

Oprócz dźwięków podstawowych pojawiły się również dźwięki z krzyżykami (#) i bemolami (b), o których możesz przeczytać tutaj krzyżyki i bemole.

Jak to wszystko zapamiętać?

  • możemy nauczyć się dzwięków na pamięć,
  • znając nazwy strun i skalę jońską (gamę durową), ewentualnie skalę chromatyczną, samemu znaleźć dźwięki na gryfie naszej gitary.

Przy nauce na pamięć proponowałbym uczyć się stopniowo, tzn najpierw dźwięki do III progu, później do V, potem VII i na koniec do XII.

Dla mnie łatwiejszy był drugi sposób, czyli wyliczenie, na jakim progu znajduje się właściwy dźwięk. Znając gamę durową C możemy łatwo znaleźć te dźwięki na gryfie. Wiem, że gama durowa C składa się z następujących dźwięków:

c, d, e, f, g, a, b, c – wiem również, że pomiędzy e-f i pomiędzy b-c jest 1 półton (odległość 1 progu), a pomiędzy resztą dźwięków są 2 półtony (odległość 2 progów).

Chcę znaleźć dźwięk znajdujący sie na I progu na strunie E1.

  • Na pustej strunie E1 mamy dźwięk „e”, przesuwając się o jeden próg będziemy mieli dźwięk „f”.

Teraz coś trudniejszego, chcę znaleźć dźwięk znajdujący się na V progu struny B2. Na pustej strunie mam dźwięk „b”, 1 próg dalej „c” (pamiętam o odległościach pomiędzy dźwiękami b-c). Od „c” do „d” będą kolejne 2 progi (czyli jestem już na III progu). Od „d” do „e” następne 2 progi (jestem na progu V). Zatem wyszło mi, że dźwięk znajdujący się na V progu na strunie B2 to dźwięk „e”. No i zgadza się :)

Powodzenia w uczeniu się dźwięków na gryfie gitary!

Summary
Dźwięki na gryfie gitary
Article Name
Dźwięki na gryfie gitary
Description
Jak nazywają się dźwięki na gryfie gitary. Jak zapamiętać dźwięki na gryfie.
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław - Damian Ciosek
Publisher Logo

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *