power chords jak je łapać

Power chords – mniej znaczy więcej

Obcięta strzelba to obrzyn. „Ucięty” akord to power chord – sekretna broń w arsenale niejednego gitarzysty. Więc jeśli polujesz na mocne brzmienia – ta broń jest dla Ciebie. 

Budowa power chordów

W nomenklaturze muzycznej power chordy oznacza się wielką literą oraz liczbą „5”. Co ciekawe: nie są one akordami, ponieważ nie składają się z co najmniej trzech różnych dźwięków, lecz tylko z dwóch. Jest to pryma (najczęściej powielona w oktawie) oraz kwinta. Tercja – odpowiadająca za mol lub dur w akordzie – nie występuje. Np. E5 składa się z jednego lub dwóch dźwięków E (pryma i jej ewentualna oktawa) oraz H (kwinta).

power chord E5 jak złapać na gitarze
power chord E5 jak złapać na gitarze

Może to brzmieć skomplikowanie, jednak w praktyce tworzenie power chordów jest niezmiernie proste. Do gry potrzebne są dwie lub trzy struny. Mogą to być albo: E (basowa), A i D (opcjonalnie), albo: A, D i G (opcjonalnie). Najgrubsza z nich stanowi punkt odniesienia. Na niej znajduje się pryma decydująca o charakterze chwytu. Względem niej dociska się pozostałe struny (lub strunę) z zachowaniem jednego progu przerwy. Dla przykładu: G5 to struna E przyciśnięta na III progu oraz A (i D) na V.

power chord G5 jak złapać
power chord G5 jak złapać

Ze względu na powtarzalność dźwięków w gitarze te same power chordy znajdują się w różnych częściach gryfu. Np. C5 leży zarówno na III progu (wariant „dolny”, struny A, D, G), jak i VIII (wariant „górny”, struny E, A, D).

power chord C5 jak złapać
power chord C5 jak złapać

Ma to niebagatelne znaczenie dla przebiegu gry. By to zilustrować wystarczy przypomnieć główny motyw ze Smells like teen spirit. Składa się on z: F5, B5, G#5, C#5. Można go wykonać dwojako. Pierwszym sposobem jest przesuwanie całej dłoni między progiem I, VI, IV a IX, drugim zaś pozostawanie na I i IV, ale ze zmianą położenia palców (rozwiązanie to preferował Kurt Cobain).

power chord F5 jak złapać
power chord F5 jak złapać

Powerchordy – łatwe i mocarne

Budowa power chordów pociąga za sobą szereg następstw. Po pierwsze: są one wygodne dla gitarzysty. Nie wymagają użycia dużej siły, a przejścia między chwytami odbywają się szybko i bez skomplikowanych ruchów. Łatwo też je „złapać” – wystarczą do tego dwa lub trzy palce. Po drugie: zmianie ulega technika gry. Muzyk z jednej strony nie może uderzać we wszystkie struny, z drugiej zaś powinien tłumić nieużywane korzystając zazwyczaj z prawej ręki. Po trzecie: power chordy nie wykorzystują wszystkich dźwięków dostępnych w tym samym czasie na gitarze – zwłaszcza wysokich. Stąd też ich brzmienie jest ciężkie, często wręcz agresywne.Tłumaczy to popularność tego typu chwytów m.in. w muzyce punkowej czy metalowej. Bicie strun wraz z ich tłumieniem przy mostku – charakterystyczne dla wielu odmian rocka – odbywa się z zasady na power chordach. Użycie „pełnych” akordów byłoby w tym wypadku trudne technicznie oraz mało satysfakcjonujące.

Warto też wspomnieć o korzyściach płynących dla początkujących gitarzystów. Wspomniana prostota i wygoda gry power chordami jest jedną z nich, ale nie jedyną. Z ich pomocą łatwiej zrozumieć rozmieszczenie dźwięków na gryfie. Wystarczy zapamiętać ich kolejność na strunie E i A. Z kolei możliwość zagrania wielu riffów pozytywnie wpływa na motywację uczących się, którzy – co zrozumiałe – chcą jak najszybciej zobaczyć i usłyszeć efekty swoich starań. Natomiast jeśli chcesz poznać podstawowe akordy, to przeczytaj wpis: chwyty gitarowe.

Podsumowanie:

  • Power chordy są dobrym wyborem dla początkujących gitarzystów.
  • Aby poznać wszystkie chwyty tego typu wystarczy 15 min. nauki.
  • Power chordy charakteryzują się mocnym, dobrze nadającym się do przesterowania, brzmieniem.
Summary
Power chords - jak je łapać
Article Name
Power chords - jak je łapać
Description
Powerchordy na gitarze. Jak łapać powerchordy? Power chordy budowa. Jak złapać power chord E5
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław - Damian Ciosek
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *