Technologia nie zastąpi praktyki, ale potrafi pomóc. Wiele ważnych dla początkujących lekcji jest w zasięgu ręki. Wystarczy sięgnąć po telefon komórkowy.
Stroik, tuner
Stroik, tuner – to aplikacja, którą każdy muzyk powinien zainstalować. Żadna gitara nie zabrzmi dobrze, jeśli będzie fałszować. Choć programy tego typu nie działają tak szybko i precyzyjnie jak dedykowane urządzenia, to jednak mają niezaprzeczalną zaletę – możesz mieć je zawsze przy sobie.
Akordy i skale
Z tego samego powodu warto zainteresować się wszelkiego rodzaju „ściągawkami” – zestawami akordów i skal. Programy te często nie posiadają polskiej wersji językowej. Nie jest to jednak barierą nie do przeskoczenia, ponieważ z zasady są intuicyjne. Warto jedynie pamiętać, że w anglosaskiej nomenklaturze dźwięk „H” jest oznaczany jako „B”.
Śpiewniki, banki tabulatur
Podobnym rozwiązaniem są e-śpiewniki i banki tabulatur. Tabulatura – gwoli wyjaśnienia – to alternatywny dla zapisu nutowego sposób opisania utworu – wskazuje miejsce na gryfie, które należy przycisnąć. Korzystanie z telefonu nie jest może w tym wypadku najwygodniejsze. Jednak możliwość sprawdzenia tego, jak zagrać konkretny utwór w dowolnym miejscu i czasie, ma swoje plusy. Jest to przydatne w trakcie wyjazdów, ognisk, spotkań towarzyskich.
Podkłady muzyczne
Dobrym narzędziem do codziennej praktyki są z pewnością wirtualne podkłady muzyczne (backing track), zwłaszcza jeśli oferują podgląd użytych akordów i skal. Dzięki temu możliwe jest ćwiczenie umiejętności wraz z akompaniamentem. Praktyka w formie jam session jest z pewnością tym, co warto polecić każdemu gitarzyście, nie tylko początkującemu.
Podkład blues Am: https://youtu.be/dChOc19CENU
Na rynku dostępne są także samouczki – wirtualne lekcje gry na instrumencie. Najczęściej mają one formę tekstową lub oferują nagrania video (często jest to „przybudówka” dla kursów na You Tube). Wśród aplikacji znajdują się również bardziej rozbudowane rozwiązania. Ich zasada działania nie opiera się na biernym przyswajaniu informacji, lecz na interaktywności. Ciekawą funkcją jest np. możliwość nauki gry utworu z pełnym podkładem muzycznym lub tylko z sekcją rytmiczną. Niestety są to najczęściej programy płatne, w dodatku bez polskiej wersji językowej.
Aplikacje na telefon to dobra pomoc w nauce gry. Nie mogą jednak zastąpić regularnych ćwiczeń i kontaktu z nauczycielem.
Zamiast podsumowania – subiektywny wybór aplikacji ze sklepu Google Play. Jeśli macie swoje propozycje programów wspomagających naukę gry na gitarze, piszcie śmiało w komentarzach :)
- Stroik: gStrings, GuitarTuna.
- Banki akordów, skal, tabulatur: All Chords gitar, GChord, MobiDic Chords, GuitarScales, Guitar Scales & Patterns, Guitar Scales Chart, GuitarTab.
- Inne: Guitar Jam All Styles (podkłady muzyczne), smartChord (prosty program „wszystko w jednym”).