jaka gitara

Świat sprzętu muzycznego jest bardzo bogaty i łatwo się w nim pogubić. W tekście tym dowiesz się, jakie wyróżniamy rodzaje gitar oraz co sprawia, że się różnią.

Możemy przyjąć, że istnieją trzy zasadnicze typy gitar: klasyczne, akustyczne oraz elektryczne. Ich brzmienie zależy od wielu czynników: rodzaju instrumentu, materiału użytego do jego budowy, osprzętu.

Gitara klasyczna i akustyczna

Różnica między gitarą klasyczną i akustyczną jest dyskretna. Ta pierwsza została zaprojektowana do gry z użyciem nylonowych strun. Są one przywiązywane do mostka. Gryf takiego instrumentu jest stosunkowo szeroki i nie posiada pręta regulującego jego krzywiznę. Wszystko to sprawia, że uzyskane brzmienie jest: ciepłe, zrównoważone, czyste, „grzeczne” (dla wielu „za grzeczne”).

gitara klasyczna
gitara klasyczna
gitara akustyczna
gitara akustyczna

Gitara akustyczna gra dynamiczniej, dźwięczniej. Wiąże się to m.in. ze stosowaniem strun metalowych (montowane są do mostka za pomocą kołków). Jej gryf jest zaś cienki i posiada możliwość regulacji. W obu instrumentach dźwięk jest wzmacniany za pomocą pudła rezonansowego.

Gitara elektryczna

Zasada działania gitary elektrycznej jest inna. Wibracje strun są wychwytywane za pośrednictwem przystawek elektromagnetycznych (pickup), a następnie, w formie sygnału elektrycznego, zostają przesłane do wzmacniacza.

gitara elektryczna
gitara elektryczna

Przetworniki mogą mieć jedną cewkę(single-coil) lub dwie (humbucker). Pierwsze grają lekko, jasno, z wyraźnie zaznaczoną „górą” (wysokie częstotliwości). Mają stosunkowo słaby sygnał, przez co dźwięk można przesterować w ograniczonym zakresie. Są wrażliwe na zakłócenia. Humbuckery są ich przeciwieństwem. 

Dźwięk każdej gitary zależy od drewna z jakiego jest wykonana (pomińmy w tym momencie inne budulce). Struktura materiału sprawia, że zaakcentowane zostają niskie, średnie lub wysokie częstotliwości. Mahoń podkreśla „dół” i „środek” pasma, a klon i jesion „górę”. Olcha oraz lipa stanowią rozwiązanie pośrednie. Świerk i cedr (stosowane często w instrumentach akustycznych) mają z kolei jasne, ciepłe brzmienie. 

Gitary rzadko są zrobione tylko z jednego gatunku drewna (np. podstrunnica może być wykonana z m.in. hebanu, palisandru, klonu). Trzeba też podkreślić, że materiał, z jakiego zbudowany jest instrument, zmienia pod wpływem gry swoją strukturę wewnętrzną. Po paru latach gitara brzmi inaczej, lepiej. Mówi się, że jest rozegrana. 

Wiedza na temat sprzętu muzycznego pomaga. Nic jednak nie zastąpi przetestowania go przed zakupem.

Zachęcam również do przeczytania podobnych artykułów: Jaka gitara na początek nauki oraz budowa gitary.

Podsumowanie:

  • Wyróżniamy gitary: klasyczne, akustyczne, elektryczne.
  • Każdy element instrumentu ma wpływ na jego brzmienie (zwłaszcza drewno, struny, przetworniki).
  • Osobiste preferencje gitarzysty są kluczowe – to muzyk decyduje, czy sprzęt „leży mu w dłoni” oraz czy dane brzmienie mu odpowiada. 
Summary
Jaka gitara
Article Name
Jaka gitara
Description
Opis gitary klasycznej, akustycznej oraz elektrycznej. Jakie są między nimi różnice.
Author
Publisher Name
Kursgitary.pl
Publisher Logo

Podobne wpisy