ile potrzeba czasu żeby nauczyć się grać na gitarze

Jak długo trwa nauka gry na gitarze?

Kiedy można zobaczyć pierwsze efekty? Te pytania zadają sobie wszyscy zaczynający swoją edukację muzyczną. Czy można udzielić na nie jednoznaczną odpowiedź? 

Każdy gitarzysta wie, że poznawanie instrumentu nigdy się nie kończy. I to jest w tym hobby piękne. Mimo upływu lat instrument potrafi zaskoczyć, a nowe umiejętności wciąż cieszą. Można powiedzieć: stara miłość nie rdzewieje.

To co interesuje początkujących to czas, po którym zobaczą pierwsze efekty swoich starań. Jest on zależny od wielu czynników: zaangażowania, regularności ćwiczeń oraz w pewnym stopniu – talentu. Nie można mieć złudzeń – predyspozycje nie poparte pracą są jak dobre chęci, którymi piekło zostało wybrukowane.

Pierwsze efekty nauki mogą pojawiać się już po kilku tygodniach. Przy odrobinie chęci i praktyki już po ok. pół roku można grać akordami. Jest to już dosyć satysfakcjonujący poziom umiejętności. Większość popularnych utworów jest w tym momencie w zasięgu ręki, a gitarę można z powodzeniem zabrać na ognisko lub pierwsze jam session.

Kluczową kwestią na początku edukacji jest wytrenowanie mięśni palców – ich siły, elastyczności – oraz zautomatyzowanie ruchów. Można się tego nauczyć samemu, ale opieka nauczyciela pozwala przez ten okres przejść szybciej i efektywniej. Warto zacząć od prostych ćwiczeń na gitarę.

Jak często i jak długo trzeba grać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od aspiracji i zdolności. Aby sprawnie posługiwać się instrumentem wystarczy jedna lub dwie lekcje w tygodniu oraz praktyka w domu. Częstsze spotkania z nauczycielem są opcją dla ambitnych, a także osób, które łączą swoją przyszłość z muzyką. Jeśli problemem jest dojazd do nauczyciela zawsze można umówić się na naukę gry na gitarze online poprzez Skype lub inny komunikator. Czas trwania ćwiczeń w domu nie powinien być krótszy niż 30-45 min. Istotna jest też ich regularność. „Plan minimum” dla początkujących do kontakt z instrumentem trzy, cztery razy w tygodniu.

jak często i długo trzeba grać na gitarze
jak często i długo trzeba ćwiczyć na gitarze

Górnej granicy zaangażowania w rozwijanie umiejętności nie da się określić. Tom Morello z RageAgainst The Machine przez wiele lat poświęcał ćwiczeniom osiem godzin dziennie: dwie na naukę skal oraz podwyższanie sprawności technicznej, dwie na poznawanie teorii muzyki, dwie na grę cudzych utworów i pisanie własnych, dwie na improwizowanie. Tym sposobem stał się ikoną gitary.

Podsumowanie:

  • Pierwsze poważne efekty nauki można zobaczyć już po pół roku nauki.
  • Regularność ćwiczeń ma kluczowe znaczenie dla edukacji muzycznej.
  • Każdy postęp w grze może przynieść satysfakcję.
Summary
Ile potrzeba czasu żeby nauczyć się grać na gitarze?
Article Name
Ile potrzeba czasu żeby nauczyć się grać na gitarze?
Description
Jak często i długo trzeba ćwiczyć na gitarze?
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *