Jak nagrywać gitarę w domu

Jak nagrywać gitarę w domu

Rejestracja dźwięku to temat rzeka. Dziś skupimy się nad kompletowaniem najbardziej podstawowego i niedrogiego zestawu. Oto garść niezbędnych informacji, jak nagrywać gitarę w domu.

Wbudowana karta dźwiękowa

Ta, którą posiadasz, najprawdopodobniej jest niewystarczająca do tego, aby nagrywać. Potrzebujesz dedykowanego urządzenia – interfejsu audio. Najprostsze produkty tego typu można kupić już za ok. 500 zł w sklepie, a na rynku wtórnym za ok. 300 zł. Dobrą opinią cieszy się sprzęt firmy Focusrite Scarlett, ale warto też zainteresować się propozycjami od: Line 6, Behringer, Steinberg.

Interfejs audio

jaki interfejs do nagrywania gitary
interfejs do nagrywania gitary

Jak nagrywać gitarę interfejs audio
interfejs Focusrite Scarlett

To nic innego jak zewnętrzna karta muzyczna, która pozwala przesyłać dźwięk z instrumentu do komputera. Kluczowy parametr urządzenia, na jaki należy zwrócić uwagę, to latencja – czas, w którym sygnał dociera do urządzenia rejestrującego. Im lepszy sprzęt, tym opóźnienie to jest mniejsze (zerowe nie istnieje). Różnica ta nie powinna przekraczać 10 milisekund. W przeciwnym razie rozbieżność między grą a jej przetworzeniem będzie zauważalna. Drugim ważnym parametrem jest jakość sygnału audio. Dziś nawet najbardziej podstawowe konstrukcje potrafią osiągnąć bardzo dobre wyniki na poziomie do 24 bit/192kHz.

Bazowe interfejsy mają jedno lub dwa wejścia (zaawansowane posiadają ich więcej, co umożliwia nagrywanie wielu ścieżek). Gniazdo jack pozwala podpiąć do sprzętu gitarę elektryczną. Wejście mikrofonowe, będzie istotne dla osób chcących rejestrować wokale lub instrument akustyczny. Różnica między wspomnianymi rozwiązaniami nie ogranicza się do budowy wtyczki. Dedykowane do nagrań studyjnych mikrofony pojemnościowe wymagają zasilania phantom.

Na wejściu istotne jest wzmocnienie sygnału przy pomocy przedwzmacniacza (preamp). Firmy, których tego typu podzespoły cieszą się dobrą opinią, powinny być więc pierwszym wyborem.

Ilość wyjść w podstawowych urządzeniach jest niewielka. Nie można do nich podłączyć dodatkowego sprzętu (bramek szumów, efektów itp.). Konieczna jest za to możliwość podpięcia do interfejsu studyjnych monitorów lub słuchawek. Dzięki temu będzie możliwe śledzenie gry w czasie rzeczywistym. Jest to funkcja direct monitoring (w tanich lub starszych konstrukcjach może być nieobecna).

W domowym nagrywaniu istotny jest osprzęt: kable, statywy, mikrofony, komputer, oprogramowanie DAW (programy do rejestracji, edycji, miksowania dźwięku) itp. Ich jakość będzie procentować.

Podsumowanie:

  • Interfejs audio to niezbędne urządzenie do nagrywania dźwięku w domu.
  • Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę na latencję, rozdzielczość audio, preampy oraz ilość wejść i wyjść.
  • W cenie kilkuset złotych można skompletować podstawowy zestaw do rejestracji dźwięku.
Summary
Jak nagrywać gitarę w domu? Część 1 - sprzęt
Article Name
Jak nagrywać gitarę w domu? Część 1 - sprzęt
Description
Jak nagrywać gitarę w domu. Jaki interfejs audio wybrać oraz na co zwracać uwagę przy jego wyborze.
Author
Publisher Name
Nauka gry na gitarze Wrocław - Damian Ciosek
Publisher Logo

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *