“Artykuł partnera”
Wzmacniacz gitarowy jest niezbędnym urządzeniem, dzięki któremu nasza gitara elektryczna będzie mogła zabrzmieć. Na rynku mamy kilka rodzajów tego typu urządzeń w różnym przedziale cenowym. Dokonując wyboru powinniśmy przede wszystkim zastanowić się i doprecyzować do czego on nam jest potrzebny. Jeżeli szukamy wzmacniacza tylko do domowego ćwiczenia, to tu wystarczy nam jakieś nieduże przyzwoicie brzmiące combo. Zapewne większy problem z wyborem będziemy mieli wtedy, gdy nasz wzmacniacz będzie wykorzystywany do koncertowania. Tu oprócz dużej mocy będzie on musiał spełniać odpowiednie walory brzmieniowe. Wzmacniacze możemy podzielić sobie na kilka podstawowych typów.
Tranzystorowy, lampowy czy hybrydowy
Pierwszy taki podstawowy podział jaki możemy zastosować wśród wzmacniaczy to ze względu na ich budowę i wykorzystaną technologię. Najstarszą technologią wykorzystywaną do budowy wzmacniaczy jest ta oparta o lampy elektronowe stąd też nazwa wzmacniacz lampowy. Tego typu wzmacniacze charakteryzują się ciepłym naturalnym brzmieniem. Niestety są dość drogie ze względu na koszty ich produkcji. Taki największym minusem tego rodzaju wzmacniaczy jest to, że ze względu na swoją budowę wymagają szczególnej ostrożności zwłaszcza podczas transportu. Lampy są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju wstrząsy oraz uszkodzenia mechaniczne i przy nieostrożnym użytkowaniu mogą ulec uszkodzeniu. Poza tym same z siebie z czasem się zużywają i wymagają wymiany. Trzeba się również liczyć ze sporym zużyciem prądu, gdyż lampy, aby prawidłowo działały wymagają żarzenia się przez co grzeją się dosyć mocno a to niesie ze sobą zużycie znacznej ilości energii. Zdecydowanie mniej problematycznymi są wzmacniacze tranzystorowe obecnie oparte na układach scalonych. Przede wszystkim koszt produkcji jest znacznie tańszy, dlatego też i ceny tych wzmacniaczy są znacznie niższe niż w przypadku wzmacniaczy lampowych. Są też zdecydowanie lżejsze od lamowych i zdecydowanie mniej awaryjne. Od razu po odpaleniu możemy na nich grać nie czkając jak ma to miejsce w przypadku wzmacniaczy lampowych. Również z punktu widzenia zużycia energii elektrycznej są bardziej ekonomiczne. I mamy jeszcze jedną najnowszą grupę wzmacniaczy hybrydowych, w których producenci próbują połączyć obydwie technologie, tą tradycyjną i tą najnowszą. W takim wzmacniaczu znajdziemy zarówno lampy jak i najnowszą elektronikę. Dzięki takiemu połączeniu możemy uzyskać z naszego wzmacniacza ciepłe lampowe brzmienie, a co za tym idzie i niepowtarzalny klimat w połączeniu z najnowszą cyfrową otoczką.
Combo czy głowa z kolumną
Nasze wzmacniacze możemy jeszcze podzielić ze względu na zastosowaną w nich obudowę. I tak możemy mieć wszystko ogarnięte w jednym opakowaniu, które nazywamy combo. Ma to zwłaszcza duże zastosowanie w przypadku wzmacniaczy mobilnych, z którymi często musimy się przemieszczać np.: na próbę. Wtedy im mniej bagażów tym lepiej i dobrze jest mieć zarówno głośnik jak i całą elektronika w jednej obudowie. Ale możemy mieć sam oddzielny wzmacniacz nazywany głową z panelem, na którym znajduje się włącznik i pokrętła do ustawień parametrów m.in. głośności czy barwy brzmienia. Taką głowę musimy wtedy podłączyć jeszcze pod kolumnę i dopiero wtedy mamy kompletne nagłośnienie naszej gitary.
Wzmacniacze słuchawkowe
Dostępne są również wzmacniacze słuchawkowe, które wyglądają jak słuchawki do słuchania muzyki. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych gitarzystów, którzy mieszkają w bloku i nie chcą przeszkadzać podczas ćwiczenia osobom postronnym.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach sklepów muzycznych z różnego rodzajem sprzętu nie brakuje. Warto zatem i tu zrobić odpowiednie rozeznanie i wybrać taki, w którym uzyskamy fachową pomoc. Pamiętajcie, że nawet najwyższej klasy gitara nie zabrzmi na słabym wzmacniaczu. Dobrze jest kontaktując się telefonicznie lub pisząc z zapytaniem do nich maila od razu podać przedział cenowy w jakim szukamy wzmacniacza oraz określić, czy wzmacniacz będzie do użytku domowego czy koncertowego.